Yüksek verimli perovskite solar hücrelerini çoğaltmak için yeni teknik

Görsel: Los Alamos Ulusal Laboratuvarı  – Aditya Mohite solda, Wanyi Nie sağda Los Alamos National Laboratory araştırmacıları perovskite kristallerinden, üreyebilme özeliğine sahip yüksek veriml..
Görsel Telif:

Görsel: Los Alamos Ulusal Laboratuvarı  – Aditya Mohite solda, Wanyi Nie sağda

Los Alamos National Laboratory araştırmacıları perovskite kristallerinden, üreyebilme özeliğine sahip yüksek verimli solar hücrelerin gelişimine imkan sağlayan yeni bir “hot-casting” tekniği geliştirdiler.

Projeyi yöneten Los Alamos araştırmacısı Aditya Mohite, bu perovskite kristallerinin düşük maliyetli ve çevre dostu global enerji çözümlerinin gelişmesine imkan sağlayacağını belirtti. Organik ve inorganik perovskitelerden meydana gelen solar hücreler etkinlik açısından yeterli olsa da bazı önemli eksiklikleri yüzünden pazarlarda yer alamıyor. Los Alamos tekniği de bu eksiklikle üzerine yoğunlaşmış. Çalışmalar sonucunda; büyük kristal tanecikleri ile birlikte fabrike edilmiş düzlemsel solar hücreler %18’lik bir etkinliğe ulaşmakta. Bu oran perovskite bazlı ışık-enerji dönüşüm araçları arasında şu ana kadar rapor edilmiş en yüksek oran.

Mohite konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Pervoskite üzerinde yapılan karakterizasyon ve modelleme; kütlesel sıkıntıların azalması ve yük-taşıma kabiliyetinin artmasını sağlayarak perovskite materyallerinin performansını arttırdı.

Araştırmacılar, bu kristal geliştirme tekniklerinin ileride, yüksek verimli solar hücrelerin fabrikasyonlaştırılmasında ve diğer materyal sistemlerinin karşılaştığı polidispersite sorunlarında uygulanabilir bir çözüm yolu olacağı inancında.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv