Yoğun Trafikten Elektrik Elde Etmek Mümkün Olabilir

Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar, sıkışık trafiğin ne denli can sıkıcı olduğunu bilirler. Tabii ki, sıkışık trafiğin yarattığı tek sorun can sıkıntısından ibaret değil. Trafiğin düzensiz oluşu ve..
Görsel Telif:

Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar, sıkışık trafiğin ne denli can sıkıcı olduğunu bilirler. Tabii ki, sıkışık trafiğin yarattığı tek sorun can sıkıntısından ibaret değil. Trafiğin düzensiz oluşu ve yavaş ilerlemesi, araçların yakıt tüketimini artırıyor. Bu durum yüksek miktarlarda yakıtın israfına ve kirliliğin artmasına yol açıyor. Her ne kadar öncelikle araçların emisyonlarının azaltılması, mümkün olduğunca temiz enerji ile çalışan araçların kullanımının artırılması ve gereksiz araç kullanımının azaltılması gerektiği gerçekliği olsa da, trafiğin sıkışık olduğu yollardan bir şekilde fayda sağlamamız mümkün olabilir.

California Energy Commission(Kaliforniya Enerji Kurulu), anayollardaki araçlar tarafından oluşturulan mekanik enerjinin pizoelektrik kristaller yardımıyla elektrik enerjiye çevrilip çevrilmeyeceğinin araştırılması üzerine yatırım yapma kararı aldı.

Yapılacak çalışmalar kapsamında, sıkıştırıldığında elektrik üreten pizoelektrik kristallerin, asfalt altına yerleştirildiğinde nasıl tepki vereceğinin araştırılması hedefleniyor. Bu teknolojinin halihazırda çalıştığını biliyoruz, fakat bu konuda önemli olan yüksek maliyetler olmadan bu sistemlerin kurulabilmesi. Daha önce Dünya’nın başka yerlerinde bu konu üzerinde yürütülen çalışmalar sonlandırılmıştı.

Kurulda görevli olan Mike Gravely’e göre, Kaliforniya’daki fırsatı görmek zor değil. Bu enerji halihazırda üretiliyor fakat titreşimlerde kayboluyor. Bilim insanlarına göre, burada söz konusu olan şey, algıların değiştirilmesi.

İklim üzerine çalışmalar yürüten bilim insanı Paul Bunje’ye göre; artık araç kullanmak yalnızca enerji tüketmekten ibaret değil. Belki yakın bir gelecekte, enerji üretme süreçlerinin bir parçası da olabilir.

Kaliforniya’da koyulan hedefler doğrultusunda, 2030 yılı itibarıyla şehrin elektriğinin yarısının yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesi üzerinde çalışılıyor. Yollardan üretilebilecek bu temiz enerjinin, bu hedefin tutturulmasında faydası olabilir.

University of Washington’da inşaat ve çevre mühendisliği profesörü Joe Mahoney’e göre, ilk olarak yol yüzeyi ve kurulacak cihazlardan hangisinin daha uzun süre dayanacağının belirlenmesi gerekiyor. Çünkü otoyolların her 10 yıl ila 30 yıl arasında yenilenmesi gerekiyor. Ayrıca bu teknolojinin diğer yenilenebilir kaynaklar ile rekabet edip edemeyeceği de bilinmiyor.

Daha önce Tokyo’da, İtalya’da ve İsrail’de yapılan bir dizi araştırmanın ya başarısız olması ya da bu araştırmalardan vazgeçilmesi, yapılacak yeni çalışmanın da sonunun aynı olabileceği önyargısının oluşmasına sebep olabilir. Fakat bilim insanları bu teknolojinin uygulanabilir olduğunu düşünüyorlar. Eğer yapılacak çalışmalar başarı ile sonuçlanırsa, temiz enerji kaynaklarına bir yenisini daha ekleyebiliriz.


Kaynak: Delara Shakib, California eyes unusual power source: its gridlocked roads, Phys.org, Retrieved from http://phys.org/news/2016-09-california-eyes-unusual-power-source.html


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (2 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

  • Nadsiro Maltriax 30 Eylül 2016 - 19:10
  • Bunla uğraşmak yerine otoyola panel döşeyin kat kat daha fazla elektrik gelir. Ama burda asıl yapılması gereken trafikteki yakıt ve zaman israfını engellemek olmalı.

  • honor 29 Eylül 2016 - 18:24
  • biraz masraflı. tümsek yapılarak denenebilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv