Yeşil Çay Beyin Gücümüzü Artırıyor

YENİ BİR ARAŞTIRMAYA GÖRE YEŞİL ÇAY BEYİN GÜCÜMÜZÜ, ÖZELLİKLE İŞLER BELLEĞİMİZİN KAPASİTESİNİ ARTIRIYOR Şimdiye kadar yeşil çayın bir sürü pozitif ektisinin olduğu varsayılıyordu. İlk defa, Basel Üniv..
Görsel Telif:

YENİ BİR ARAŞTIRMAYA GÖRE YEŞİL ÇAY BEYİN GÜCÜMÜZÜ, ÖZELLİKLE İŞLER BELLEĞİMİZİN KAPASİTESİNİ ARTIRIYOR

Şimdiye kadar yeşil çayın bir sürü pozitif ektisinin olduğu varsayılıyordu. İlk defa, Basel Üniversitesi’ndeki araştırmacılar yeşil çay özütünün bilişsel fonksyonları, özellikle işler bellek kapasitesini artırdığını ifade ediyor. İşviçre’deki bulgular bunama gibi klinik vakalarda da bu bitkinin kullanılabileceğini söylüyorlar. Bulgular Psychopharmacology adlı akademik dergide yayınlandı.

Önceki araştırmalarda yeşil çayın belirli parçaları detaylıca incelenerek kanser araştırmalarında kullanılıyordu. Son zamanlarda, bilim insanları içeceğin beyin üzerindeki pozitif etkisini araştırmaya başladı. Değişik araştırmalar yeşil çay ile bilişsel performans arasında bir bağ bulabildi ama altındaki sinirsel bağ şu anda çok açık değil.

Daha iyi hafıza

Yeni bir çalışmada Basel Üniversitesi’nden Profesör Christoph Beglinger ve Psikiyatrik Üniversite Kliniği’nden Profesör Stefan Borgwardt yeşil çayın beynin efektif bağ kurmasında, yani bir beyin bölgesinin diğer bir beyin bölgesini etkilemesi açısından bir işlevi olduğunu buldular. Aynı zamanda bu bağlantı işler bellek konusunda yeşil çayın etkisini de ortaya koyuyor.

Sağlıklı erkek bireyler üzerinde yapılan araştırmada, içinde birkaç gram yeşil çay özü bulunan bir içecek içirilerek hafıza testi uygulandı. Daha sonra bilim insanları tarafından MRI kullanarak beynin nasıl etkilendiği ölçüldü. Sonuçlar beynin parietal ve frontal bölgeleri arasında daha kuvvetli bir bağ oluştuğunu gösterdi. Bu bulgular deneklerin hafıza konusunda uygulamalarında gelişme göstermesinin nedenini de açıklığa kavuşturdu. Borgwardt bulguların yeşil çayın beynin kısa süreli sinaptik bağlantısını güçlendirdiğini açıkladı.

Klinik anlamda olası sonuçlar

Araştırmanın olası sonuçları: Hafıza işlem çalışma sırasında frontal ve parietal beyin bölgeleri arasında etkili bağlantı modelleme ve bunama gibi nöropsikiyatrik hastalıklarda bilişsel bozuklukların tedavisi için yeşil çay etkinliğini değerlendirmek için yardımcı olması olasılıklar arasında.

 


Referans :  André Schmidt, Felix Hammann, Bettina Wölnerhanssen, Anne Christin Meyer-Gerspach, Jürgen Drewe, Christoph Beglinger, Stefan Borgwardt.Green tea extract enhances parieto-frontal connectivity during working memory processing. Psychopharmacology, 2014; DOI:10.1007/s00213-014-3526-1


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak istersen
Patreon üzerinden
aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsin.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv