Yeni Silikon Temelli Nanomateryaller!

Brown Üniversitesi’nden kimyacılar, grafen benzeri yarı iletken nano materyalleri, yarı iletken dünyasında eskiden beri kullanımı popüler olan silikon ile 2 boyutlu üretme yöntemi buldular. Nanoletter..
Görsel Telif:

Brown Üniversitesi’nden kimyacılar, grafen benzeri yarı iletken nano materyalleri, yarı iletken dünyasında eskiden beri kullanımı popüler olan silikon ile 2 boyutlu üretme yöntemi buldular. Nanoletters dergisinde yayınlanan makalede araştırmacılar nanoribbon’ları ve nanoplate’leri slikon telürür olarak adlandırılan bileşikten üretim yöntemini tanımladılar. Bu materyaller, saf p-type yarı iletkenler (pozitif yük taşıyıcıları), birçok elektronik ve optik cihazda kullanılabiliyorlar. Katmanlı yapıları sayesinde lityum ve magnezyum tutabiliyorlar, bu sayede de lityum ve magnezyum bataryalarında elektrot yapımında kullanılıyorlar.

Brown’dan yardımcı profesör Kristie Koski’nin belirttiğine göre: ‘’ Silikon temelli bileşikler, modern elektroniğin gelişmesinin omurgasını oluşturuyorlar, slikon telürür de bu bileşiklerden birisi ve biz katmanlı iki boyutlu nanomateryal üretimek için tamamen yeni bir yöntem ile slikon telürür kullanıyoruz’’

Koski ve takımı yeni materyalleri sentezlemeyi boru fırın içerisindeki buhar kırağılaşması ile başardılar. Boru içerisinde ısıtıldıklarında, silikon ve tellür buharlaşıp, argon taşıyıcı gazlar ile substrata çöktürülen öncü bileşiği oluşturmak için reaksiyon verdiler. Silikon telürür de bu öncü bileşikten doğdu.

Ayrıca, bu yöntemde fırın sıcaklığı değiştirilerek ve substratın değişik işlemleri kullanılarak farklı yapılar elde etmek de mümkün. Süreç üzerinde ince oynamalar yapan araştırmacılar, 50 ila 1000 nanometre genişliğinde ve 10 mikron uzunluğunda nanoşeritler(nanoribbons) üretmeyi başardılar. Araştırmacılar ayrıca substratın üzerinde yassı ve dik duran nanolevhalar(nanoplates) da ürettiler.

Her bir değişik şekil, materyalin kristal yapısının değişik bir oryantasyonu. Sonuç olarak elde edilen farklı her şekil, farklı özelliklere sahip ve değişik uygulamalar için kullanılabiliyor.

Araştırmacılar ayrıca materyallerin değişik substratlar kullanılarak katkılanabileceğini(doped) de göstermiş oldular. Katkılama (doping) ufak katışkılarla materyalin elektriksel ikbalinin değiştirilmesi anlamına geliyor. Bu durumda araştırmacıların bulgularına göre, silikon telürür aluminyum safir substrat üzerinde katkılanabiliyor. Bu süreç, örneğin, p-type bir yarı iletkenin (pozitif yük taşıyıcı) bir n-type ( negatif yük taşıyıcı ) yarı iletkene dönüştürülmesinde kullanılabiliyor.

Koski’e göre böylesi materyaller çevrede özellikle kararlı halde değiller; fakat bu sorun da kolaylıkla halledilebilir. Bu noktadan sonra Koski ve takımı materyalin optik ve elektronik testlerini yapmaya devam etmeyi planlıyorlar. Koski’e göre bu araştırma sayesinde iki boyutlu materyallerin özelliklerinin elektronik dünyasına taşınması mümkün olacak.

Makale Referansı:
Sean Keuleyan, Mengjing Wang, Frank R. Chung, Jeffrey Commons, Kristie J. Koski. A Silicon-Based Two-Dimensional Chalcogenide: Growth of Si2Te3Nanoribbons and Nanoplates. Nano Letters, 2015; 150316154730004 DOI: 10.1021/nl504330g

Yararlanılan Kaynak:
Brown University. (2015, March 26). Chemists make new silicon-based nanomaterials. ScienceDaily. Retrieved March 28, 2015 from www.sciencedaily.com/releases/2015/03/150326131002.htm

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv