Yeni iletken dövme icat edildi

Transistörler, ışık yayılımı yapabilen diyotlar (diod) ve güneş panelleri gibi mevcut yazılabilen elektronik sistemler kağıt veya plastik gibi sübstratların üzerine yazılabiliyor. (printing) Ancak bu ..
Görsel Telif:

Transistörler, ışık yayılımı yapabilen diyotlar (diod) ve güneş panelleri gibi mevcut yazılabilen elektronik sistemler kağıt veya plastik gibi sübstratların üzerine yazılabiliyor. (printing) Ancak bu sübstrat düzlemler sert ve esnek olmayan yapılarda veya böyle olma eğilimindeler.

Esneyebilen ve yumuşak maddelerin kullanılabilmesi, yeni jenerasyon giyilebilir (kendisini giyen insanın vücuduna göre ayarlayabilen) cihazların üretilmesini sağlayabilecek. Ne var ki, bu şekilde elastik ve aynı zamanda iletken dövme (ink)* üretiminin çok aşamalı bir karmaşık yazılım sürecini gerektirdiği ve bu bağlamda çok zor olduğu kanıtlanmış durumda.

University of Tokyo Yüksek Mühendislik Fakültesi’ndeki Profesör Takao Someya’nın yönettiği bir araştırma grubu, tekstil ürünlerinin üzerine kolaylıkla hatta tek basamağa indirgenmiş bir süreç ile basılabilen, elastik ve aynı zamanda iletken bir dövme geliştirdi. Dövme (ink), gümüş yaprakları, organik bir çözücü, florin (flor) lastik ve florin sürfaktan’dan (yüzey etkin madde – kaplama) oluşuyor.

Dövme, orijinal uzunluğunun üç katına kadar esnetildiğinde dahi yüksek iletkenlik özelliğini kaybetmiyor. Şu an için bu dövme, iki buçuk katına ya da daha fazlasına kadar esneyebilen iletkenlerin içinde en yüksek iletkenlik ve iletkenlik verimine sahip.

Bu yeni dövme’yi kullanarak, araştırma ekibi spor kıyafeti tekstilinin üzerine elastik bir iletkeni basarak ve organik transistör yükseltici (amplifikatör) devresi ile kombine ederek kas aktivitesini ölçebilen bir bilek bandı (bileklik) üretti.

Kaslardaki elektriksel potansiyeli 16 santimetrekarelik (4×4) bir alanda tespit ederek, kas aktivitesini ölçebiliyor. Sensörün üzerinde 3×3’lük bir ağ dizgesi halinde 2 santimetre aralıklarla sıralanmış elektrotlar bulunuyor.

Someya konu ile ilgili : ” Ekibimizin amacı giyilebilir rahat ve ergonomik cihazlar üretmeyi hedefliyor ve bu dövme de bu nihai amacın bir parçası olarak üretildi. En zorlayıcı kısım, basit ve tek aşamalı bir baskı sürecinde yüksek esneklik ve iletkenliği sağlamak oldu. Bu zorluğu da, gümüş yaprakların basılan yüzeye kendi kendilerine yayılmalarını sağlayacak bir sürfaktan kullanarak aştık. Bunu yaparken aynı zamanda yüksek iletkenlik özelliğini de kaybetmedik.” açıklamasını yaptı.

 


Referans : Naoji Matsuhisa, Martin Kaltenbrunner, Tomoyuki Yokota, Hiroaki Jinno, Kazunori Kuribara, Tsuyoshi Sekitani, Takao Someya. Printable elastic conductors with a high conductivity for electronic textile applications. Nature Communications, 2015; 6: 7461 DOI: 10.1038/ncomms8461


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv