Yeni Geliştirilen Algılayıcı ile Robotlar Daha da Fazla İnsanlaşacak!

Çoğunlukla insanlar yüz ifadelerini ve ne anlama geldiklerini anlayabilirler. Yani, bir insanın gözlerini kaçırmasıyla, dudak hareketleriyle ya da başka bir deyişle jest ve mimikleriyle duyguları hakk..
Görsel Telif:

Çoğunlukla insanlar yüz ifadelerini ve ne anlama geldiklerini anlayabilirler. Yani, bir insanın gözlerini kaçırmasıyla, dudak hareketleriyle ya da başka bir deyişle jest ve mimikleriyle duyguları hakkında fikir sahibi olabiliriz.

Bilim insanları şimdi de geliştirdikleri ultra hassas, giyilebilir sensörler sayesinde ifadelerin dijital platformlar tarafından algılanabileceğini duyurdular. ACS Nano dergisinde yayımlanan bu teknoloji, robotları daha da insanlaştıracak gibi görünüyor.

Makaleyi yayımlayan Nae-Eung Lee ve çalışma grubunun belirttiğine göre; robotlar ile insanların etkileşimlerini daha sezgisel hale getiren empatinin bilgisayar versiyonu sayesinde makinelere, kullanıcıların duygularını okuyup, tepki verme yeteneği bahşedilebilir.

Bu alanda araştırma yürüten bilim insanlarının genel olarak hedefleri görsel sensörler kullanarak insanların duygularını analiz edip, buna bağlı makine tepkileri geliştirmektir. Fakat bu sistemler oldukça pahalı, karmaşık ve anlatımda önemli olan ince göz hareketlerinin algılanması konusunda yetersizdir.

Lee’nin takımı ise bunu daha basit şekliyle, düşük maliyetli sensörler sayesinde yüz hareketlerinin ve hatta gözlerdeki ince bakışların bile dijital ortamlarca okunabilmesini hedefliyorlar.

Araştırmacılar bunu başarmak için, iki tip elektrik iletken elastomerin üzerine yerleştirilmiş katmanlı karbon nanoborucuk filmi ile oluşturdukları esnek ve transparan sensör geliştirdiler. Bu sensörün araştırmalarda, deneklerin güldüğünü, ağladığını ve nereye baktığını algılayabildiğini keşfettiler.

Bu sensör; robotik cihazlarda kullanımının yanı sıra kalp atışları, nefes alış verişi ve yutma güçlüğü gibi sağlıkla alakalı durumların takibinde de kullanılabilir.

 

Kaynak:

American Chemical Society. (2015, April 29). Making robots more human: Wearable sensors read human facial expressions. ScienceDaily. Retrieved May 3, 2015 from www.sciencedaily.com/releases/2015/04/150429101044.htm

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv