Yeni bir liken türü bulundu

Çoğunlukla yosun olarak bildiğimiz ama gerçekte üzerinde yaşayan mantarlarla birlikte tek bir tür gibi davranan likenlere yeni bir üye daha eklendi. Amerika’nın doğusunda, New York’un güne..
Görsel Telif:

Çoğunlukla yosun olarak bildiğimiz ama gerçekte üzerinde yaşayan mantarlarla birlikte tek bir tür gibi davranan likenlere yeni bir üye daha eklendi. Amerika’nın doğusunda, New York’un güneyinden , Mississipi, Alabama ve Georgia boyunca uzanan Apalaş (Appalachian) Dağları’nda bulunan yeni liken türü, Güney Apalaş Botanik Topluluğu’na ait bir yayın olan Castanea  dergisinde yayımlanan bir makaleyle bilgilerimize sunuldu.

Yeni bulunan liken türüne Amerika’nın en ünlü kadın country ve country pop şarkıcılarından ve bestecilerinden Dolly Parton’un adı verildi. Aynı zamanda güney Apalaş bölgesinin yerlilerinden olan Parton’u hepimiz I Will Always Love YouJolene veya 9 to 5  şarkılarıyla hatırlıyoruz.

Ünlü country pop müzisyeni Dolly Rebecca Parton da türlere ismi verilen sanatçılar arasına girdi

Ünlü country pop müzisyeni Dolly Rebecca Parton da türlere ismi verilen sanatçılar arasına girdi

Parton’un bu bölge için çok önemli olmasından dolayı bilimcilerin uzun zamandır gördükleri ama yeni bir tür olduğunu farkedemedikleri bu türe, Japewiella dollypartoniana adı verildi.

Son dönemde yapılan araştırmalar sırasında botanik bilimciler, şu an Japewiella dollypartoniana olarak bildiğimiz likeni, mantarlara ait üreme yapıları olan apotekler (apothecia) eşliğinde ürerken gözlemlediler. Bu gözlem ile hem türün sınıflandırılması hem de yeni bir tür olarak tespit edilmesi son derece kolaylaşmış oldu.

Japewiella dollypartoniana Apalaş bölgesine ait bir çok endemik türden ( sadece bulunduğu bölgeye ait, yerkürenin başka bir bölgesinde bulunmayan) birisi olsa da, Kuzey Karolina’nın batı bölgesinde bulunmuş Japewia tornoënsis türününkine çok benzer apoteklere sahip. Ancak türün, yeni bir tür olarak geçmesinin asıl sebebi kendine ait, karşılaştırılamaz bitki dokusu ve norstiktik asit üretmesi olarak kaydedildi.

 


Kaynak : castaneajournal.org, Jessica L. Allen and James C. Lendemer (2015) Japewiella dollypartoniana, a New Widespread Lichen in the Appalachian Mountains of Eastern North America. Castanea: March 2015, Vol. 80, No. 1, pp. 59-65.www.castaneajournal.org/doi/full/10.2179/14-036R2


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv