Yeni Bilgisayar Yazılımı, El Çizimlerini İnsanlardan Daha İyi Tanıyor!

Londra’daki Queen Mary University’den araştırmacılar, el çizimini insanlardan daha iyi tanıyabilen bir bilgisayar yazılımı geliştirdiler. Sketch-a-Net adındaki bu program çizimleri %74.9 oranında doğr..
Görsel Telif:

Londra’daki Queen Mary University’den araştırmacılar, el çizimini insanlardan daha iyi tanıyabilen bir bilgisayar yazılımı geliştirdiler. Sketch-a-Net adındaki bu program çizimleri %74.9 oranında doğru tanımlayabiliyorken, insanlarda bu oran %73.1

Dokunmatik ekranlı cihazların yaygınlaşması ile birlikte, bu gelişme bilgisayar-insan etkileşimini daha farklı bir boyuta taşıyabilir. Bu yazılımın ile artık dokunmatik ekranlar, insanların ne çizdiğini anlayarak düzeltmeler yapabilir, bu çizimi arama yapmak için anahtar kelime gibi kullanabilir. Ayrıca robot resim çizimlerinde çizimi algılayan program, veri tabanıyla bu resmi karşılaştırabilir. British Machine Vision Conference’a da kabul edilen bu program ayrıca, oldukça detaylı çizimlerde de başarılı. Öyle ki, birçok kuş türünü birbirinden ayırmada %42.5 başarı oranıyla neredeyse insanlardan iki kat daha başarılı.

Çizimler insanlar için oldukça sezgisel. Binlerce yılır insanlar anlaşılabilmek için kendilerini çizimlerle ifade ediyorlar. Fakat, elle yapılmış çizimlerin ne olduğunu anlamak oldukça zor. Çünkü, el çizimleri oldukça çeşitli (insandan insana farklılık gösteriyor) ve bir fotoğrafta olanın aksine genellikle renkli pikseller içermiyor. Birçok el çiziminin çözülmesi, görsel algılamanın bilimsel anlayışını da geliştirebilir.

Araştırmacıların geliştirdikleri programı, insan beyninin işleyişini taklit ediyor. Ayrıca işinde de oldukça başarılı. Çünkü, birçok el çiziminin eşi benzeri olmayan özellikleri hakkında tıpkı insanlar gibi bir değerlendirme yapıp tahminde bulunabiliyor.

Kaynak:

University of Queen Mary London. (2015, July 21). New computer program first to recognize sketches more accurately than a human. ScienceDaily. Retrieved July 22, 2015 from www.sciencedaily.com/releases/2015/07/150721081638.htm

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv