Yaygın Bir Antibiyotik Tüm Deney Sonuçlarını Şaşırtmış Olabilir

Görsel:  JAY REIMER/FLICKR (CC BY-NC-SA 2.0) Bilimin deneysel araştırmalar sırasında karşı karşıya geldiği genel sorun odaklanılan hedef dışındaki etki ve sonuçların çok farkedilmemesidir. Genel geçer..
Görsel Telif:

Görsel:  JAY REIMER/FLICKR (CC BY-NC-SA 2.0)

Bilimin deneysel araştırmalar sırasında karşı karşıya geldiği genel sorun odaklanılan hedef dışındaki etki ve sonuçların çok farkedilmemesidir. Genel geçer bir durum olmasa da araştırmalardaki hata payları ve sapmaların sebebi genelde burada farkedilmeyen etkilerdir.

Özellikle sağlık alanındaki araştırmalarda, tüm dokuların eş zamanlı olarak analiz edilmesindeki zorluk sonuçta belli hatalara, bulunan ilaçların yan etkilerine hatta bazen ilaçların toplanmasına kadar varmaktadır.

Bu yazımızda bu konuya örnek teşkil eden ve yakın zamanda farkedilen bir ayrıntıdan bahsedeceğiz. Tetrasiklin insanlar tarafından kullanılan, canlı depolarda koruyucu olarak ve aynı zamanda laboratuar deneylerinde kullanılan bir antibiyotik moleküldür. Her yerde kullanılabilmesine rağmen, çok yeni bir araştırmada gösterildiği üzre, enerji üretici organel olan mitokondriler için şu ana kadar farkedilmemiş bazı etkileri olduğu ortaya çıktı.

Bu mühim durum, hayvanlarda ve insanlarda bu antibiyotiği almaları durumunda sağlıklarının bozulma ihtimalini gündeme getiriyor. Ancak bunlardan daha önemli ve hayati bir sonuç var. Şöyle ki, laboratuar deneylerinde gen transkripsiyonu (bir genin kodladığı proteinin sentezlenmesi veya sentezletilmesi)  kontrolünde kullanılan bu antibiyotik, mitokondriyal fonksiyon bozukluğuna yol açmış  ve elde edilen sonuçları şaşırtmış ve yanlış göstermiş olabilir.

Bu korkutucu raporun yayınlanmasıyla akıllara şu soru geliyor: ” Bugüne kadar tetrasiklinle yapılmış tüm gen transkripsiyonu yapılan deneyler çöpe  mi gidecek veya tekrar mı yapılacak?”


 Referans:  Sciencemag–Common antibiotic may be mucking up lab results–http://news.sciencemag.org/sifter/2015/03/common-antibiotic-may-be-mucking-up-lab-results


Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv