Yaşayan Antik Balık: Coelacanth

65 milyon yıl önce, dinozorlar hala dünya üzerinde aylak aylak dolaşırlarken, denizler yaklaşık 2 metre uzunluğa ve 91 kilogram ağırlığa ulaşabilen etobur balıklarla doluydu. ‘’Coelacanths’’ olarak ad..
Görsel Telif:

65 milyon yıl önce, dinozorlar hala dünya üzerinde aylak aylak dolaşırlarken, denizler yaklaşık 2 metre uzunluğa ve 91 kilogram ağırlığa ulaşabilen etobur balıklarla doluydu. ‘’Coelacanths’’ olarak adlandırılan bu garip canlıların kendi cinslerine ait 90 türü vardı. Bu canlılar o kadar ilginçti ki, kafataslarının yalnızca yüzde 1.5’i beyin maddesi içeriyordu, geri kalan yüzde 98.5’lik kısmı ise yağ oluşturuyordu.

Yapılan tahminlerde, coelacanth’ların bir şekilde dinozorların yoluna çıktığı ve soylarının tükendiği düşünülüyordu. Fakat, 1938 yılında, Afrika’nın doğusunda bir coelecanth keşfedildi. İkinci bir coelacanth da 1997 yılında Endonezya’da bulundu.

Bulunan bu iki coelacanth dışında, şu anda denizlerde kaç tane coelacanth olduğunu tahmin etmek oldukça zor. Fakat, bu canlıların okyanus yüzeyinden 700 metre derinlikte yaşayabildiği biliniliyor. Bilim insanları Endonezya yakınlarında yaşayan bu türlerin sayısının 1,000’i geçmeyeceğini ve Afrika coelacanth’larından da yaşayan yalnızca birkaç tane olabileceğini tahmin ediyorlar. Bu iki grup coelacanth da, nesli tükenmekte olan türler içerisinde bulunuyor.

Acaba Tadı Nasıldır?

Aklınıza gelmiş midir bilinmez ama böylesi antik bir balığın tadının nasıl olduğunu merak ediyorsanız eğer, soyu tükenme tehlikesi altında olduğu için tatmanız oldukça zor görünüyor. Fakat, eğer bu antik balığı tadını öğrenmeyi kafanıza koyduysanız da, bunun iyi bir fikir olmadığını söylememizde fayda var. İddialara göre; bu balığın tadı oldukça iğrenç, çünkü bu balık çok miktarda yağ, üre ve parafin esterleri içeriyor. Ayrıca bu canlıların derileri ve pulları, mukus salgılamasından dolayı oldukça yapışkan.

Kaynak:

Melanie Radzicki McManus, How the Coelacanth Works, HowStuffWorks Retrieved 29 June 2015 from http://animals.howstuffworks.com/endangered-species/coelacanth.htm

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv