Wi-Fi Sinyallerini Duyabilen Adam ve Duyduğu Ses

Bir bilim yazarı olan Frank Swain 20’li yaşlarında duyma yeteneğini kaybetmişti. 2 yıl kadar önce uygun işitme tedavilerini almaya başladı ve o zamandan beri de insanoğlunun dinleyebileceği her ..
Görsel Telif:

Bir bilim yazarı olan Frank Swain 20’li yaşlarında duyma yeteneğini kaybetmişti. 2 yıl kadar önce uygun işitme tedavilerini almaya başladı ve o zamandan beri de insanoğlunun dinleyebileceği her türlü sesin limitlerini test etmek üzere sayısız yeni teknolojiyi deneyimledi. Bununla birlikte kendisi, geçtiğimiz hafta ‘Dünya’da Wi-Fi sesini ilk duyan adam’ olarak tarihe geçti.

Gelin önce Swain’in Wi-Fi dalgalarını nasıl duyduğunu dinleyelim :

Ses sanatçısı Daniel Jones ile birlikte çalışan Swain, dijital işitme cihazlarını gücünü cep telefonundan alan bir cihaz geliştirerek Wi-Fi alanlarının insanlar tarafından işitilmesini sağlamaya çalıştı.  Phantom Terrains adını verdikleri cihaz, Wi-Fi alanlarında bulunan temel bilgilere duyarlı; örneğin modemin adı, sinyal gücü, şifreleme seviyesi, alıcı cihaza olan uzaklığı gibi..

Swain; New Scientist’e verdiği demeçte ‘sinyal gücü, yönü, ismi ve güvenlik seviyesinin ön ve arkaplan katmanları ile birlikte bir müzikal akışa çevrilebildiğini, uzak sinyallerin klik ve Geiger sayacındaki küçük vurma sesine; ağ kimliğinin de dönen bir melodi olarak mızırdanmaya dönüştüğünü’ söylüyor. Swain ayrıca “Bu sesler sürekli olarak bir çift işitme cihazında akış halinde bulunuyor. İşitme cihazlarının normalde verdikleri output ise ekstra ses katmanını parçaladığından, bu da benim normal ses algım haline geldi. Bu da demek oluyor ki telefonumu yanımda taşıdığım sürece Wi-Fi’yi ses olarak duyabileceğim!”

Phantom Terrains teknolojisi yalnızca tuhaf, Dünya-dışı ve baştan beri var olan hatta belki de ilk günden beri duyuyor oldukları Wi-Fi sinyallerinin sesini ortaya çıkarmadı, aynı zamanda Wi-Fi kullanımındaki yaygın davranışlarla ilgili bilgi de toplayabiliyor. Örneğin, Swain; insanların yaşadıkları ikâmet alanlarında Wi-Fi’nin düşük-güvenlikli vericiler ile kontrol edildiğini, ticari bölgelerde ise karmaşık şifrelenmiş modemlerin daha geniş alana yayın yaptıklarını duyurdu.

Swain cihazı, güney Londra’da Camberwell Green bölgesinde gezinirken ve BBC Broadcasting House’tan geçerken duyduğu her şeyi kaydederek test etti.Dinlediğimiz sesler de bu gezinti sırasında alınmış bir kayıda ait.

Swain şimdi de ‘insanüstü’ duyma yeteneğini nerelere ulaştırabileceğini anlamaya çalışıyor. Başka hangi sesleri böyle bir sistematik ile dönüştürüp duyabileceği hem kendisi hem de bizler için bir merak konusu.

 


Kaynak : NewScientist, This man can hear Wi-Fi wherever he goes. Here’s what it sounds like., www.sciencealert.com/this-man-can-hear-wi-fi-wherever-he-goes-here-s-what-it-sounds-like


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv