Hasta Karaciğer, Virüs Terapisi İle Sağlıklı Bir Organa Dönüştürüldü

Kötü huylu hatta işe yaramaz hücreleri sağlıklı hücrelere çevirmek için yeni bir yöntem geliştirildi.. Modifiye bir virüs, kötü hücreleri iyiye çevirerek hastalıları karaciğerleri tedavi edebiliyor. B..
Görsel Telif:

Kötü huylu hatta işe yaramaz hücreleri sağlıklı hücrelere çevirmek için yeni bir yöntem geliştirildi..

Modifiye bir virüs, kötü hücreleri iyiye çevirerek hastalıları karaciğerleri tedavi edebiliyor. Bu tedavi bir gün karaciğer yetmezliği olan hastalara cankurtaran olabilecek.

New Scientist’in haberine göre, yalnızca ABD’de her yıl 35000 kişi karaciğer rahatsızlığından hayatını kaybediyor. Yeni viral tedavi, karaciğer fibrozu olarak adlandırılan, karaciğerin yetmezliğine sebep olacak şekilde ilerleyici (progresif) bir şekilde yaralanması olayını hedef almaktadır.

Karaciğer yetmezliği, hepatosit adı verilen sağlıklı hücrelerin alkol ve hastalıklar ile zarar görmesi halinde ortaya çıkmaktadır. Bu hücrelerin yok olmasıyla oluşan boşluk, kolajenden yara dokusu oluşturan miyofibroblast adlı madde ile doldurulmaktadır. Sonunda karaciğer,  yara dokusu ve organın yetmezliği ile başa çıkabilecek hızda yeni hepatosit oluşturamaz hale gelir.

Gen Kokteyli

San Francisco’daki University of California’dan Holger Willenbring ve çalışma arkadaşları,transkripsiyon faktörü denen karaciğer gen anahtarı kokteyllerini kullanarak miyofibroblastları sağlıklı hepatositlere çevirme yolları üzerine çalıştılar.

Sorun, bu transkripsiyon faktörlerini yaralı karaciğerin içerisine sokmaktı. Bu, tam da virüsün devreye girdiği aşamadır. Araştırmacılar Adeno-ilişkili virüs (AAV) adlı bir soğuk algınlığı virüsünü transkripsiyon faktörleri ile sardılar ve bunu karaciğeri zarar görmüş farelere miyofibroblastları enfekte etmekte kullandılar. Miyofibroblastların içerisinde, virüs transkripsion faktörlerini yükler ve böylelikle hücreleri hepatosite dönüştürür.

Tedavi, faredeki sağlıklı karaciğer hücrelerinin sayısını artırdı ve aynı zamanda karaciğerdeki kolajen içeriğini ortalamada üç kat azalttı. Willenbring: “ Daha çok hepatosit üretimi ve kolajenin azaltılması kombinasyonunun karaciğer fibrozu tedavisi için umut verici bir yaklaşım olduğunu düşünüyoruz.” diyor.

İleriye Yönelik Daha Fazla Tedavi

British Liver Trust’ın iletişim ve politika direktörü Vanessa Hebditch: ” Bu yeni araştırmanın gelecek için teşvik edici ve heyecan verici çıkarımları bulunmakta.Bu çalışmada kullanılan vektör, diğer insan hastalıklarının tedavisinde halihazırda kullanılmaktaydı, yani bu çok umut verici bir yaklaşım.” diyor.  

Adeno-ilişkili virüs (AAV)’leri hemofili B adı verilen kan hastalığını tedavi etmek için kullanan, University College London’dan Amit Nathwani şöyle diyor: “Bu veriler son derece dikkate değer. Karaciğer fibrozu temel bir klinik problem ve eğer bu veriler klinik olarak çoğaltılırsa National Health Service buna milyarlarca tasarruf edebilir ve hastalar yeniden doğabilir.”


Kaynak : Andy Coghlan, Failing livers transformed into healthy organs by virus therapy, NewScientist, 3 Haziran 2016, https://www.newscientist.com/article/2091961-failing-livers-transformed-into-healthy-organs-by-virus-therapy/  

Makale Referans: Cell, Stem Cell, DOI: 10.1016/j.stem.2016.05.005


Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv