“Uzaylılar” Bizim Varlığımızdan Haberdar mı?

Şu ana kadar bildiğimiz şey, evrende yalnız olduğumuz. Fakat yalnız değilsek ve evrende başka canlılar da varsa, o canlılar yalnız olmadıklarının farkındalar mı? Eğer bizim varlığımızdan haberdarlarsa..
Görsel Telif: Sam Chivers

Şu ana kadar bildiğimiz şey, evrende yalnız olduğumuz. Fakat yalnız değilsek ve evrende başka canlılar da varsa, o canlılar yalnız olmadıklarının farkındalar mı? Eğer bizim varlığımızdan haberdarlarsa da, bizimle ilgili ne kadar şey biliyor olabilirler?

Bu soruların cevapları büyük ölçüde bu uzaylılarının kim olduklarına ve nerede yaşadıklarına dayanıyor. Eğer bu canlılar, yakındaki yıldızlarınbirkaç düzine ışık yılına kadar mesafedeki yıldızların– etrafında dolanan gezegenlerden birinde yaşıyorlarsa, bizimkiyle kıyaslanabilir bir zekada ve teknolojik gelişim seviyesindeler ise; yıldızlararası dinleyicileri hedefleyip uzaya gönderdiğimiz birçok mesajı alıp varlığımızdan haberdar olmuş olabilirler. Fakat bizimle ilgili bildikleri şeyler mesajlarımızdan ibaret olduğu için en iyi ihtimalle bizimle ilgili yalnızca Beatles, Doritos, teremin ve birkaç gereksiz bilgiye sahipler.

Eğer bu komşularımız çok daha gelişmiş canlılar ise- örneğin uydularının etrafını alıcılarla kapatabilecek kadar gelişmişlerse-, ikinci dünya savaşından bu yana Dünya’dan uzaya doğru ışık hızında yansıyan TV sinyallerimizi izliyor olabilirler. Tabii ki bunu gerçekleştirmek için basit bir kod çözme görevini başarmaları gerekiyor. Ama, eğer başarırlarsa bizim ve dünyamızın nasıl göründüğü, birbirlerimize nasıl davrandığımız, kültürümüz, dillerimiz, tarihimiz, beslenme alışkanlıklarımız ile ilgili birçok bilgiye sahip olabilirler.

Güneş Sistemi dışında, yaptığımız yayınları alabilecek yakınlıkta muhtemelen birkaç tane Dünya benzeri gezegen olduğu düşünülüyor. Fakat bu gezegenlerde hem yaşamın tam olarak doğru zamanda ortaya çıkmış olmasının ve bu yaşamın da uzaya giden sinyalleri dinleyebilecek kadar gelişmiş olmasının ihtimali oldukça düşük. Yine de böyle birşey varsa kendilerini bizden saklamayı iyi başardıklarını söyleyebiliriz.

Görece sınırlı mesafelerin ötesinde, gelişmiş yaşam formlarının olma ihtimali artıyor. Bu ihtimalin yalnızca sayılardan ibaret olduğunu da söylemekte fayda var. Çünkü, yalnızca bizim galaksimiz içerisinde yüzlerce milyar yıldız bulunuyor ve bunların yalnızca yaklaşık olarak 1 milyon tanesi 1000 ışık yılı mesafe içerisinde. Fakat, henüz bizim yapay sinyallerimizin, ışık hızında hareket etmelerine rağmen, o yıldızlara ulaşacak kadar zamanları olmadı. Bu mesafelerdeki, eğer varsa medeniyetlerin bizim hakkımızda yine de bir şeyler biliyor olmaları mümkün mü?

Teknik olarak çok büyük mesafelerin teleskoplar yardımıyla gözlemlenmesi ve o mesafelerden bilgi toplanması mümkün. Fakat bir şeylerin detaylı olarak incelenmesi için gerçek manada astronomik apertüre ihtiyaç var. Bunun için bir yıldız ya da kara delik gibi devasa nesneler ışığı nasıl büktüklerine bakılarak devasa çekimsel (yerçekimsel) lens olarak kullanılabilir. Aşırı bir biçimde pahalı ve karmaşık olmasını bir kenara bırakacak olursak, Güneş’i bu yolla kullanmak teknik olarak mümkün. Eğer bunu başarırsak Güneş Sistemi dışındaki gezegenlerin üzerinde eğer varsa sokak lambalarına ya da yollarına kadar fark edebiliriz.

Bizden çok daha fazla gelişmiş bir yaşamın olduğu bir gezegenden, Dünya üzerindeki atalarımızın gelişmekte olan izleri gözlemlenebilir. Fakat ışığın uzayda birim zamanda aldığı yolu düşünürsek, bizi gözlemleyen gezegenlerin yüzlerce ya da binlerce ışık yılı uzaklıkta olmaları gerekir.

Peki, çok daha uzaktaki gezegenler ne olacak?

Milyonlarca ışık yılı mesafede bir gezegende gelişmiş bir yaşamın, sarmal galaksinin bir kolundaki sarı sönük ışıklı bir yıldızın yaşanabilir kısmında yer alan Dünya’mızın varlığının farkında olabileceği fikri aklımızın bir köşesinde hep duruyor. Gezegenimizin 2 milyar yaşındaki oksijen imzası ve belki antik yaşama ait birkaç ipucu, uzaktaki gezegenler tarafından şu anda gözlemleniyor olabilir. Fakat şu andaki gelişmiş yaşam formundan haberdar olmaları tabii ki imkansız. Çünkü, Dünya’nın 1 milyon ışık yılı mesafedeki bir gezegene şu anda ulaşmış olan görüntüsü, ışığın birim zamanda uzayda aldığı mesafe ve evrenin genişleme hızı göz önünde bulundurulduğunda yaklaşık olarak 1 milyon yıl öncesine ait.

Kaynak ve İleri Okuma

  • NewScientist | 2 Mayıs 2015

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv