• Uzay
  • 12 Kasım 2014

“Rosetta” Uzay Aracı: Uzay Araştırmalarında Tarihi Gün

Rosetta uzay aracı, Kuyrukluyıldız 67P/Churyumov-Gerasimenko üzerine ‘Philae’ adlı bir ‘kondu’ indiriyor. Rosetta, Güneş Sistemi içindeki 10 yıl süren milyonlarca kilometrelik yolculuğu sonrası 6 Ağus..
Görsel Telif:

Rosetta uzay aracı, Kuyrukluyıldız 67P/Churyumov-Gerasimenko üzerine ‘Philae’ adlı bir ‘kondu’ indiriyor.

Rosetta, Güneş Sistemi içindeki 10 yıl süren milyonlarca kilometrelik yolculuğu sonrası 6 Ağustos’ta kuyrukluyıldıza ulaştı ve etrafında bir yörüngeye oturdu.

Başlangıçta ‘Site J’ adıyla adlandırılan iniş bölgesi, ESA tarafından düzenlenen bir yarışma sonucunda ‘Agilkia’ olarak isimlendirildi. Yarışma sonunda önerdiği isim seçilen Fransa’dan Alexandre Brouste adlı şanslı gökbilim meraklısı, inişi Darmstadt’taki ESA ekibiyle birlikte takip edecek.

Her şeyin planlandığı gibi gitmesi durumunda Rosetta, ‘Philae’ kondusunu bugün Türkiye saati ile 10.35’te kuyrukluyıldızdan 22,5 kilometre uzaklıktan bırakacak. Philae’nin yüzeye inişi ise yaklaşık 7 saat sürecek. Bu sırada Rosetta ile Dünya arasındaki mesafe 500 milyon kilometreden fazla ve ışık hızı da sonlu olduğu için, Rosetta’dan gelen sinyaller, 28 dakika 20 saniye gibi bir sürede Dünya’ya ulaşacak.

İnsanlığın uzay serüveni açısından bir kilometre taşı olacak bu önemli olayla ilk kez bir kuyrukluyıldız, çok yakından tanınma imkanına kavuşacak.

Rosetta’nın Dünya’dan yüz milyonlarca kilometre uzaklıktaki bu cisme ulaşması 10 yıldan fazla bir süre ve 7 milyar kilometreden daha uzun süren bir yolculuk gerektirdi. Rosetta, Philae kondusunu 67P/Churyumov-Gerasimenko üzerine indirdiğinde insanlık ilk kez bizden bu kadar uzaklıktaki bir uzay görevini başarıya ulaştırmış olacak.

[su_button url=”http://new.livestream.com/ESA/cometlanding” target=”blank” style=”flat” background=”#ef4841″ color=”#ffffff” wide=”yes” center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: location-arrow” text_shadow=”2px 2px 2px #da3831″]Canlı İzlemek İçin[/su_button]

[su_youtube url=”http://www.youtube.com/watch?v=NB7BBP8blLo” width=”800″]http://www.youtube.com/watch?v=wqExe69CEg8[/su_youtube]

 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv