Uykum yok, ama sabah okul var!

  İki yıldan fazla süredir yapılan araştırmada, gençlerin uykuya dalma sürelerinin yaşları ilerledikçe nasıl değiştiği incelendi. Araştırmanın bulgularına göre çocuklar uykuya normal bir yetişkin..
Görsel Telif:

 

İki yıldan fazla süredir yapılan araştırmada, gençlerin uykuya dalma sürelerinin yaşları ilerledikçe nasıl değiştiği incelendi. Araştırmanın bulgularına göre çocuklar uykuya normal bir yetişkine göre daha geç dalıyorlar ve yaşları ilerledikçe de 24 saatlik ritimleri değişiyor. Fakat erken başlayan okullar, gençleri erken uyumaya zorluyor bu da gençlerin ve çocukların uyku sürelerini düşürüyor. Dolayısıyla gün içindeki verimleri de azalıyor.

Activicity monitors kullanılarak yapılan araştırmada, gençlerin 2 yıllık süre içerisindeki uykuya dalma yatkınlıkları incelendi. Araştırmanın anahtar bulgularına göre de özellikle ergenlik süresinden üniversite çağlarına kadar olan yaş aralığında gençlerin hormonal uyku sinyalleri her geçen sene biraz daha geç geliyor.

Gençlerin hormonları yüzünden geç uyumaya eğimli olmalarının aksine erken kalkmaya zorlanmalarının negatif etkilerini de gözlemleyen araştırmacılar; bu durumun akademik verimsizliğe, duygu-durum bozukluklarına, depresyona, obeziteye, ve hatta trafik kazalarına bile sebep olabildiğini buldular.

journal.pone.0112199.g001

Araştırmadaki uyku düzeni verilerini içeren grafikler. doi:10.1371/journal.pone.0112199.g001

Örneğin, 9 yaşındaki uyku alışkanlığı gözlemlenen bir çocuk uykuya 21,30’da dalıyor iken aynı çocuk 11 yaşına geldiğinde bu saat 22.00 oluyor. Aynı şekilde, 15 yaşındaki bir çocuk 22.30 da uykuya dalabiliyorken 17 yaşına geldiğinde bu ortalama 23.05’e çıkıyor. Yani her geçen sene çocukların toplam uyku saatleri biraz daha azalıyor. Fakat buradaki terslik neredeyse her çocuk aynı saatte okula gitmek için uyanıyor.

 

Araştırmadaki 18 yaşını geçen her birey ise önceki erken kalkma alışkanlıklarının aksine daha uzun süre uyuyor ve daha geç uyanıyor. Bunun sebebini anlamak da gayet kolay, çünkü liseden mezun oluyorlar.

Ayrıca tabii ki her hafta sonu, uyku düzeni incelenen gençlerin neredeyse tamamı daha geç yatıyor ve daha geç uyanıyor. Çünkü hormonal sistemleri onları bunu yapmaya itiyor.

Araştırmacıların önerisine göre ise çocukların uyku saatlerinin nasıl değiştiği üzerindeki yapılan araştırmalar göz önüne alınmalı ve okul saatleri buna göre dizayn edilmeli. Gençlerin biyolojik uyku zamanları değerlendirilerek değiştirilen okul saatleri hem öğrencilerin okuldaki verimliliğini arttıracak hem de daha sağlıklı bireyler yetişmesine olanak sağlayacak.

Kaynaklar:

http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0112199

http://www.aap.org/en-us/about-the-aap/aap-press-room/Pages/Let-Them-Sleep-AAP-Recommends-Delaying-Start-Times-of-Middle-and-High-Schools-to-Combat-Teen-Sleep-Deprivation.aspx

https://news.brown.edu/articles/2014/11/sleep

 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv