“Uygulamalı Sağlık” Değişen Anlamıyla Mobil Marketlerde

Birkaç yıl öncesine kadar Uygulamalı Sağlık denildiğinde herkes için farklı kavramlar akla geliyordu belki ama bunlardan hiçbiri Apple Store veya Google Play’den indirebileceğiniz programları ka..
Görsel Telif:

Birkaç yıl öncesine kadar Uygulamalı Sağlık denildiğinde herkes için farklı kavramlar akla geliyordu belki ama bunlardan hiçbiri Apple Store veya Google Play’den indirebileceğiniz programları karşılayan tanımlar değildi.

Sağlık hizmetleri bilişimi alanında uluslararası bağımsız bir kuruluş olan IMS Enstitüsü tarafından yapılan son çalışma “Uygulamalı Sağlık Hizmeti” tanımına yeni bir boyut getirirken, şu andaki başı boşluğun doğurduğu karmaşıklığa ve doğru bir şekilde kullanılırsa sağlayacağı yararlara dikkat çekiyor.

Önde gelen iki akıllı telefon işletim sistemine hizmet veren mobil mağazaların veri tabanlarının incelenmesi ile elde edilen verileri derleyen Enstitü, ilginç sayılabilecek sonuçlara ulaştığını açıkladı. Her iki mağaza toplamında 165.000 mobil Sağlık Uygulaması Programı (SUP) bulunduğu ve bu sayının 2013’teki verilerin (90.000) neredeyse iki katı olduğu vurgulanan çalışmada, kullanıcıların %90’ının SUP’ların %12’sini tercih ettikleri, indirilen SUP’ların %50’sini ise 36 SUP’un oluşturduğu tespiti, ortamın bir çöplüğe döndüğünü gösteriyor aslında. Uygulamaların %40’ının indirilme sayısı 5.000’in altında. Dörtte biri zindelik ve formda kalma ile ilgili olan bu SUP’ların en çok tercih edilenlerinin %65’inde, sağlığınızla ilgili bilgileri sosyal medyada duyurmanıza olanak sağlayan özellikler mevcut ve olasıdır ki tercih edilme nedenlerinden biri de, hangi konuyla ilgili olduğu fark etmeyen  “haberdar etme” dürtümüze hitap etmeleri olabilir.

Magazin yanını bir kenara bıraktığımızda çalışmanın çarpıcı bir sonucu da, Birleşik Devletler’deki hekimlerin üçte birinin hastalarına bu SUP’lardan faydalanabileceklerini söyledikleri,  bir bakıma SUP reçete ettikleri.

Böylesine hacimli ve kolay ulaşılabilir bir ortamda güvenilirliği sağlamak oldukça önemli bir konu olduğundan, IMS Enstitüsü 2013 yılından beri SUP’larla ilgili olarak, hekimlerden gelen geri bildirimleri de değerlendirmeye alarak, hekimlere yol gösterecek etkinlik verilerini toplamaya çalışıyor.

SUP’ların işe yararlılığı konusunda yapılmış 113 çalışmayı geri dönük olarak değerlendiren IMS, tip 2 şeker, kalp-damar hastalıkları, obezite, MS ve ruh sağlığı ile ilgili  bazı uygulamaların “etkin” olabileceğine dair kuvvetli kanıtlar yakaladığını da açıklıyor. Ayrıca, yarısı yaşlı nüfusla ilgili olmak üzere, devam eden yaklaşık 300 çalışma, SUP’ların etkililiği ile ilgili veri toplamayı sürdürüyor.

Sağlıkla ilgili bu uygulamalar arasında etkin ve işe yarar olanların belirlenip geliştirilmeleri ve kişisel sağlık kayıtlarıyla entegre edilmeleri durumunda, sağlık hizmeti alanında olumlu farklar yaratılacağı şüphe götürmez bir gerçek olarak karşımızda duruyor.


Kaynak: imshealth.com


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv