Unutulan Bir Dil Beyindeki Varlığını Sürdürebilir mi?

McGill Üniversitesi Psikoloji Departmanı ve Montreal Neurological Institute’den bilim insanlarının yaptıkları yeni bir araştırmaya göre; bir bebeğin anadili, yıllar geçse dahi hatta çocuk bu dil..
Görsel Telif:

McGill Üniversitesi Psikoloji Departmanı ve Montreal Neurological Institute’den bilim insanlarının yaptıkları yeni bir araştırmaya göre; bir bebeğin anadili, yıllar geçse dahi hatta çocuk bu dili artık kullanmasa dahi bilinç dışı beyinde yıllarca kalabilen sinirsel modeller oluşturuyor. Çalışma; “kayıp” dillerin hala beyinde saklandığına dair ilk sinirsel delilleri sunuyor.

McGill Üniversitesi’nden doktora öğrencisi ve makalenin yazarlarından Lara Pierce: “Bebek beyni dil seslerinin sembollerini oluşturuyor, fakat biz; beynin bu sembolleri, dil artık kullanılmıyor dahi olsa da hayat boyunca saklayıp saklamadığını görmek istedik” diyor.

Makale Journal of Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS)’sın Kasım sayısında yayınlandı.

Araştırmada 9-17 yaşları arasındaki 48 kız çocuğunun MRI taramaları analiz edildi. Gruplardan birisi yalnızca Fransızca dilinin konuşulduğu ailelerde doğup büyüyen çocuklardan oluşurken, ikinci grup ise henüz bebekken Fransız aileler tarafından evlat edinilen ve artık Çince konuşmayan Çinli çocuklardan oluşuyor. Üçüncü grup ise hem Fransızca hem de Çince konuşan çocuklardan oluşuyor.

Taramalar üç gruba da Çince aynı sesler dinletilerek toplandı.

Sonuçların kendilerini oldukça şaşırttığını söyleyen Lara Pierce, -dillerini “kaybeden” ya da artık tamamen kullanmayan- evlat edinilen Çinli çocukların beyin aktivitelerinin, doğuştan beri Çince konuşmaya devam eden çocuklarla eşleştiğini gördüklerini ifade ediyor. Öte yandan şaşırtıcı olanı ise  Pierce; sinirsel ifade yapısının bu durumu ancak ilk 5 aylık süreçte desteklediğini söylüyor. Ayrıca araştırmada bu yapının Fransız bir ailede doğup büyüyen çocuklardan oluşan birinci grupla tamamen farklılıklar içerdiği görüldü.

Çalışma erken yaşta elde edilen bilgilerin beyinde yalnızca saklandığını değil aynı zamanda yıllarca belki de hayat boyunca bilinç dışı beynin gelişimini etkilediğini ortaya çıkardı.

Araştırmanın bulguları; erken yaşta öğrenilen, fakat unutulan dil ya da becerinin; gelişimin ilerleyen aşamalarında bilinç dışı etkilerinin korunduğuna dair deliller içeriyor.

 

Makalenin Orijinal Adı ve doi numarası:

Lara J. Pierce, Denise Klein, Jen-Kai Chen, Audrey Delcenserie, and Fred Genesee. Mapping the unconscious maintenance of a lost first language.PNAS, November 17, 2014 DOI: 10.1073/pnas.1409411111

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv