Trafik Gürültüsü Balıkların Çiftleşmesine Engel Oluyor

Akustik sinyalin etkili bir iletişim yolu olması için, sinyal onu almak üzere niyetli olan bir alıcı tarafından başarılı bir şekilde algılanmalı ve işlenmeli. Akustik iletişimin önündeki en temel enge..
Görsel Telif:

Akustik sinyalin etkili bir iletişim yolu olması için, sinyal onu almak üzere niyetli olan bir alıcı tarafından başarılı bir şekilde algılanmalı ve işlenmeli. Akustik iletişimin önündeki en temel engel, arkaplandaki gürültüdür.

Hareketli su sistemleri içerisinde şelaleler, geniş oluklar veya sığ sular bile sayılabilir. Bu hareketli habitatlar bazen çok gürültülü olabiliyor.çok geniş çapta habitatlar bünyesinde barındırır. Derelerin ve nehirlerin üzerinden geçen tren yolları, çoklu kara yolları ve artan vapur ve bot trafiği ise insanlar tarafından yaratılan büyük bir gürültüye sebep oluyor.

Ne var ki, balıklar bu sesler ile evrimleşmedi ve düzenlerini bu seslere göre kurmadılar. Mevcut  araştırmada Amerikanın Güneydoğusu ve Blacktail Shiner (Cyprinella venusta)’daki ortak balıkların vokalizasyonları ile doğal ses manzarası arasındaki ilişkiyi ve köprü geçişlerinden gelen antropojenik sesin bu türlerde ses manzarası ve akustik komünikasyon üzerindeki olası etkilerini incelendi.

Sonuçlar gösteriyor ki, C. venusta’nın doğal yaşam alanındaki sessiz alan ile flörtleşme ve eş arama sürecinde çıkardığı baskın ses frekansları arasında çok yakından bir ilişki bulunuyor. Ayrıca C. venusta’nın akustik sinyallerinin kısa mesafelerde iletildiği ve köprülerdeki trafik sebebiyle de baskılandığı da araştırmanın bulguları arasında yerini aldı.

Hesaplamalar, trafik gürültüsünün özellikle yerleşimin yoğun olduğu bölgelerde su sınırlarını sanal olarak bir ses kirliliği (burada he gürültü hem de balıkların haberleşmesini engelleyen dalga frekansı kastediliyor) yarattığını ve ciddi seviyelere ulaştığını ortaya koyuyor.


Kaynak : sciencedirect.com, Traffic noise masks acoustic signals of freshwater stream fish, www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0006320715001494


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv