Toz Gıdalar Uzun Vadede Zararlı Olabilir

Soylent gibi toz besin seçenekleri, uzun dönemde zararlı olabilir. Besinlerin yerine geçen toz tabanlı maddeler, çok abartılan Soylent iki yıl önce ABD’de piyasaya çıktığı zaman bir çılgınlığın ..
Görsel Telif:

Soylent gibi toz besin seçenekleri, uzun dönemde zararlı olabilir.

Besinlerin yerine geçen toz tabanlı maddeler, çok abartılan Soylent iki yıl önce ABD’de piyasaya çıktığı zaman bir çılgınlığın parçası oldu. Bütün besin ihtiyaçlarınızı bir içimlik toz halinde ucuz, sağlıklı ve kullanışlı yoldan almanız şeklinde tanıtılan Soylent’in geliştiricisi, ürününü “yemeğin sonunun gelmesi” olarak müjdeleyecek kadar ileri gitti.
İki yıl sonra ise şirketin önceden karıştırılmış, içmeye hazır ve şişelenmiş şekildeki ilk ürünü olan Soylent 2.0 satılmaya başlandı. Fakat Soylent’in devam eden büyümesinin ışığında (Soylent 2.0’a ek olarak şirket, ürünlerini bu yıl Kanada’ya göndermeye başlıyor ve gelecek yıl Avrupa’ya girmeyi amaçlıyor) bütün beslenme düzeninizi toz veya sıvı haldeki besin ile değiştirmek güvenli ve sağlıklı mı?

Geçen sene yapılan bir çalışma, öyle olmadığını öne sürüyor. Japonya’daki Tohoku Üniversitesi’nden araştırmacılar, hayvanları uzun bir dönem boyunca katı gıda yerine yumuşak gıda düzeniyle beslemenin sağlık etkilerini araştırmak istedi. Araştırmacılar kobay olarak fare kullanarak, hayvanların taneciğe dayalı düzenli beslenme şeklini 17 hafta süreyle toz besinle değiştirdi.

Fareler kısa dönemde (üç gün sonra) tanecikli gıda tükettikleri zamana kıyasla, toz gıdanın daha kolay sindirildiği gerçeğine uygun olarak büyük glisemik tepki belirtileri gösterdiler.
Fakat tehlike işaretine sebep olan, uzun dönemli sonuçtu. Toz besinle uzun dönem beslenmek farelerde hiperglisemiyi ve buna bağlı sistemik hastalık işaretlerini ortaya çıkardı ve kan şekerinde yükselmeler, yüksek tansiyon ve hayvanlar arasında olağan dışı sosyal davranışlar gözlemlendi. Peki neden?

Araştırmacılar, uygun sertlikteki besini çiğnemenin hayvanlardaki fiziksel ve zihinsel sağlığın sürdürülmesi için çok önemli olabileceği ve muhtemelen kandaki şeker seviyelerini veya böbreküstü stres hormonlarını (adrenal stres hormonları) azalttığı sonucuna vardı.
Diğer deyişle, çiğnemek sadece gıdamızı yutulabilir parçalara bölmek için yaptığımızdan daha fazlası hatta sağlıklı bir yeme sürecinin temel bir parçası olabilir.
Bunlar Soylent’in sizin için kötü olduğu anlamına gelmiyor. Öyle olduğunu bilmiyoruz – ve araştırmacılar çalışmadaki fareleri Soylent ile beslememişti.

Fakat Soylent’in pazarlama edebiyatının büyük bir kısmı, ürünün bir sürü önerilen besini nasıl karşıladığına odaklandığını gösteriyor gibi görünürken, gıda için önerilen noktaları karşılayıp karşılamadığını da sorgulamakta fayda var. Çünkü pek çok besin, bir miktar çiğneme gerektiriyor ve çiğnemek sağlık için önemli olabilir.


Kaynak : Powdered food alternatives like Soylent may be harmful in the long term, www.sciencealert.com/powdered-food-alternatives-like-soylent-may-be-harmful-in-the-long-term


Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv