Toprak Kirliliği Bazı Bitkilere Fayda Sağlıyor Olabilir!

Toprak kirliliği, kirleticiler(atıklar) tarafından toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerinin değişmesi durumudur. Topraklarda meydana gelecek tüm değişimler toprakla sürekli etkileşim halinde olan ..
Görsel Telif:

Toprak kirliliği, kirleticiler(atıklar) tarafından toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerinin değişmesi durumudur. Topraklarda meydana gelecek tüm değişimler toprakla sürekli etkileşim halinde olan canlı hayatını da tehlikeye atmaktadır. Toprak kirliliğinden bitkiler ile beraber bütün canlılar nasibini almaktadır. Kirliliğin olduğu topraklarda, bazı bitkiler kirliliği tolere edip canlı hayatlarına devam ederken bazıları da bu kirlilikten etkilenip yok olmaktadır.

Yapılan yeni bir araştırmada, ilginç bir şekilde, toprak kirliliğini tolere edebilen ağaçlara bu kirliliğin fayda sağlayabildiği belirtildi. Araştırmaya göre; toprak kirliliğini tolere edebilen ağaçlar, kendilerini zararlı böceklere ve patojenlere karşı savunmada daha iyiler.

Bu keşfin arkasındaki araştırmacılardan, Pitre of the University of Montreal’den Dr Frederic E’nin belirttiğine göre; kimyasal kirliliğin tolere edilmesi, ağaçlara biyolojik istilalara karşı avantaj sağlıyor olabilir.

Beklenmedik bir şekilde, fungilerin ve ağaçlardaki bakterilerin RNA’sını çalışırlarken, araştırmacılar, oldukça yaygın bitki zararlısı olan two-spotted spidermite’ın çok miktarda RNA’sına rastladılar.

Araştırmacıların bulgularına göre spidermite RNA’sı kirliliğe maruz kalmamış bitkilerde oldukça yüksek miktarda bulunuyordu. Araştırmacıların önermesine göre, ‘’kirlenmiş’’ bitkilerin kimyasal kirliliğe karşı kullandıkları savunma mekanizmaları, biyolojik işgalcilere karşı dirençlerini arttırıyor olabilir.

Yapılan bu çalışma seralarda yürütüldüğü için, şimdilerde bilim insanları bu çalışmalarını ‘’gerçekten’’ kirletilmiş bölgelerdeki ağaçlarda tekrarlıyorlar. Araştırmacılar şu ana kadar, örümceğimsilerde ve böceklerde benzer etkileşimleri tanımladılar. Fakat, laboratuvar ortamı dışında bitkilerin etkileşime girdiği organizmarların sayısı oldukça fazla olduğundan, bilim insanları önermelerini doğrulamak için detaylı  araştırmalarına devam edecekler.   

 

Kanak:

Society for Experimental Biology. (2015, June 29). Can pollution help trees fight infection?. ScienceDaily. Retrieved July 2, 2015 from www.sciencedaily.com/releases/2015/06/150629210613.htm

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz
Patreon üzerinden
aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv