Toprağı Arsenikten Arındırabilen Eğreltideki İlgili Genler Belirlendi

Çin çalı eğreltisi veya uzun eğrelti adlarıyla bilinen bitki (Lat. Pteris vittata) arseniği emip depolayabilmek gibi sıradışı bir beceriye sahip. Bitki, bu zehirli metali yapraklarında biriktiriyor ve..
Görsel Telif: C. Cai et al/Current Biology 2019

Çin çalı eğreltisi veya uzun eğrelti adlarıyla bilinen bitki (Lat. Pteris vittata) arseniği emip depolayabilmek gibi sıradışı bir beceriye sahip. Bitki, bu zehirli metali yapraklarında biriktiriyor ve buna rağmen yaşamını sürdürüyor. Bilimciler, bitkinin bu yetisine olanak tanıyan üç temel gen belirledi. Purdue Ünivrsitesi West Lafayette, Ind. Yerleşkesi’nden botanikçi Jody Banks ve ekibi tarafından gerçekleştirilen çalışmanın ayrıntıları Current Biology dergisinde yayımlanan bir makalede paylaşıldı.

Uzun eğrelti, toprakta çoğunlukla arsenat biçiminde bulunan ağır metali, kökleriyle emerek sürgünlerine çekiyor. Orada, söz konusu üç gen, bitkinin hücrelerinden geçerek koful (vakuol) denilen bir hücresel bölmeye giden arsenatın etrafını çevirmeye yardım eden proteinleri yapıyor. Ekibin bulgularına göre, arsenik kofulda tutuluyor.

Uzun eğrelti

Anlaşıldığı kadarıyla, GAPC1 adlı bir protein arsenata el koyuyor ve muhtemelen onun yolculuğu boyunca etrafa zarar vermesini önlüyor. OCT4 adlı bir başka protein de arsenatın zarlardan geçmesine yardım ediyor gibi görünüyor; muhtemelen zardan geçerek ulaştığı yapının içinde üçüncü bir protein olan GSTF1 onu arsenite dönüştürüyor ve madde bitkide bu formda depolanıyor. Banks, bu genleri kurcalamanın, bitki arseniğe maruz kaldığında ölmesine neden olduğunu belirtiyor.

Kaynak ve İleri Okuma

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv