Titrek Kavak ağaçlarının ölümü artan sıcaklıklara bağlandı

Son yarım yüzyılın, çevre bilimcileri, kimyagerleri, doğa bilimcileri , jeologları, botanik bilimcileri ve zoologları en çok düşündüren alanlarından biri küresel ısınmadır. Küresel ısınma, küresel ısı..
Görsel Telif:

Son yarım yüzyılın, çevre bilimcileri, kimyagerleri, doğa bilimcileri , jeologları, botanik bilimcileri ve zoologları en çok düşündüren alanlarından biri küresel ısınmadır. Küresel ısınma, küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği, doğa olaylarındaki değişimler ve daha bir çok yan etki de bilim insanları için bilinmezler arasında. Bu konuda artan çalışmalar literatüre birikim olarak geçmekte, hali hazırda tüm bilimsel çalışma alanları gibi iklim değişikliği de tüm yansımaları, sebep ve sonuçlarıyla birlikte detaylı olarak incelenmektedir.
Bu çalışmalardan birisi geçtiğimiz hafta yayımlandı ve titrek kavak ağaçları diye bildiğimiz (aspen trees) bitkilerin ölümlerinin artması, soylarının tükenme tehlikesi hakkında ciddi veriler içermesi dolayısıyla da literatürdeki yerini aldı.

İklim değişikliğinin ormanlar üzerinde yaratacağı farkları ve etkileri anlamaya çalışmak bilimciler için yıllardır bir kafa karışıklığı sebebi olagelmiştir. Şimdi ise , titrek kavak ağaçlarının nerede ve ne zaman öldükleri üzerine yapılan çok yeni bir araştırmayla, kurak ve sıcak hava durumunun etkisiyle ilgili büyük bir boşluk dolduruldu. Nature Geoscience dergisinde yayımlanan çalışmada bilim araştırma ekibi kuraklığın kitlesel ölüme sebep olduğunu gösterecek bir model yarattı. Bu modele göre 2050 yılına kadar titrek kavak ağaçları yok oluşa doğru sürükleniyor.

Bu duruma engel olmanın en geçerli yöntemi ise sera gazları  (greenhouse gases) – (sera etkisi yapan gazlar) ve bu gazların salınımının önlenmesi olacaktır. Ağacın üç dalındaki su akışını ölçerek modelleme yapan araştırmacılar , sera gazlarının yağışın azalmasından daha tehlikeli olduğu sonucuna vardı.


Görsel: KIMBERLY PHAM
Referans : Sciencemag.org , Aspen tree deaths linked to parched atmosphere, news.sciencemag.org/sifter/2015/03/aspen-tree-deaths-linked-to-parched-atmosphere


Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv