Temiz dünya için yeni alternatif, hidrojenli yakıt pilleri!

Hidrojen yakıt piliyle çalışan araçlara artık günlük hayatta daha sık rastlıyoruz. Teknolojinin geldiği son noktada; ulaşımda daha verimli, daha az enerji tüketen ve çevreyi daha az kirleten çözümleri..
Görsel Telif:

Hidrojen yakıt piliyle çalışan araçlara artık günlük hayatta daha sık rastlıyoruz. Teknolojinin geldiği son noktada; ulaşımda daha verimli, daha az enerji tüketen ve çevreyi daha az kirleten çözümleri somut olarak sunması, Dünya’nın geleceği için de bizleri bir nebze olsun umutlandırıyor.

Peki nedir bu hidrojen yakıt pili teknolojisi? İsterseniz bu konuya daha detaylı bakalım.

Yakıt pili teknoloji temel olarak kimyasal reaksiyon ile elektrik üretmeyi amaçlıyor. Her yakıt pili içerisinde biri pozitif diğeri ise negatif olmak üzere iki elektrod bulunduruyor. Kimyasal reaksiyonlar bu elektrodlar arasında gerçekleşirken, elektrik üretimi sağlanıyor. Her yakıt pilinin içerisinde aynı zamanda elektrodlar arasında yüklü parçacıkları taşımaya yarayan elektrolitler ve reaksiyonu hızlandırmaya yarayan katalizörler bulunuyor.

Hidrojen temel olarak işin yakıt kısmında görev üstlense de sistem aynı zamanda oksijene ihtiyaç duyuyor. Reaksiyon sonucunda açığa çıkan pozitif yüklü hidrojenin, oksijenle birleşmesi sonucunda çevreye hiçbir zararı olmayan su molekülleri oluşuyor ve bu da yakıt piliyle çalışan aracın atığı olarak geçiyor.

Terminolojideki bir başka detay ise her bir yakıt hücresi çok düşük miktarda doğru akım (DC) üretiyor. Akımın yeterli miktarda üretilebilmesi için ise görevleri aynı olan birçok yakıt hücresi bir arada kullanılıyor. Bu yolla pratik olarak daha yüksek miktarda doğru akım üretilebiliyor.

Yakıt pili nasıl çalışır?

Yakıt pilinin amacının direkt olarak kullanılabilecek elektriksel akım üretmek olduğunu ve bunu yaparken de kimyasal reaksiyona ihtiyaç duyulduğunu söylemiştik. Genel hatlarıyla bu sistemin çalışma prensibinde ise ilk olarak hidrojen atomları yakıt hücresine pozitif yüklü elektrot tarafından giriş yapıyor ve bu sırada gerçekleştirilen kimyasal reaksiyonla elektronlarını bırakıp pozitif yükle yükleniyorlar yani iyonize oluyorlar.

Graphic by Marc Marshall, Schatz Energy Research Center

Reaksiyonla hidrojen atomlarından koparılan elektronlar ise kablolar yardımıyla direkt olarak elektrik motoruna aktarılabiliyor. Eğer bu noktada bir alternatif akım(AC) üretmek gerekiyorsa evirgeç ya da inverter denilen dönüştürücü devreye giriyor ve doğru akımı alternatif akıma dönüştürüyor.

Sürecin ikinci aşamasında ise pozitif yüklü hidrojen atomları ile negatif yüklü elektrotlardan devreye katılan oksijen atomlarıyla birleşerek su molekülünü oluşturuyorlar. Aracın ya da makinenin egzoz kısmından da su molekülleri atık olarak dışarı bırakılıyor.

Sistemin temel çalışma prensibini hayal etmek zor olmasa bile, maliyeti düşük, verimli ve tam anlamıyla güvenilir yakıt pillerini üretmek kısmında biraz daha beklememiz gerekecek gibi duruyor. Fakat yakın gelecekte bu teknolojinin yaygınlaşmasıyla ve özellikle küçük hacimli ( bisiklet, motorbisiklet, ATV, tek kişilik otomobiller) gibi trafiğe, araç ve egzoz kirliliğine alternatif olabilecek vasıtalarda daha çok kullanılmasıyla ulaşım çağı yeni bir boyut kazanacaktır.


REFERANS

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak istersen
Patreon üzerinden
aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsin.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv