Tarımsal Atıkların Biyorafineri Yaklaşımı ile Değerlendirilmesi Mümkün Olabilir!

Biyoyakıtların günlük hayatta yer bulabilmeleri için, üretim süreçlerinin ek değerli biyokimyasal bileşikleri de içeren birtakım kiyasallarla geliştirilmesi gerekiyor. Yapılan yeni bir araştırma da bi..
Görsel Telif:

Biyoyakıtların günlük hayatta yer bulabilmeleri için, üretim süreçlerinin ek değerli biyokimyasal bileşikleri de içeren birtakım kiyasallarla geliştirilmesi gerekiyor. Yapılan yeni bir araştırma da bir biyokütle kaynağına odaklanıp bu soruna yeni bir çözüm getirmeyi hedefliyor- palm yağı üretimi atıkları.

Biyoyakıtların fosil yakıtlarla rekabet edebilmesi için hala aşılması gereken birçok engel var. Biyoyakıtların konumunun iyileştirilebilimesi için birçok sosyal ve çevresel zorluğun üstesinden gelinmeli ve daha düşük maliyetlerle üretimler gerçekleştirilebilmeli.

Bütün bir sürecin işleyebilir hale getirilmesinin bir yolu, biyorafinerilerde biyokütleyi işlemek ve bu biyokütleyi bazı kimyasallara çevirmek olabilir. Industrial Crops and Products’da EPFL’den araştırmacıların yayımladığı çalışma, Brezilya palm yağı tarlalarının özelinde tarımsal atıklarının nasıl biyoethanol ve ek iki değerli nihai ürüne (furfural ve lignin) çevrilebileceğini gösteriyor.

Palm yağı üretim sürecinde elde edilen yağ, mutfak ürünü olarak, kozmetik sektöründe ve biyodizel üretiminde kullanılabiliyor. Palmiye ağaçlarından elde edilen palm yağının üretiminin sonunda elde kalan lifli kalıntılar ise sıklıkla değerlendirilmiyor ve ‘’çöpe’’ gidiyor. Fakat araştırmacılara göre boş meyve örgülerinin (fruit bunches) değersiz olarak görülmeleri aslında pek de doğru değil. Araştırmacılar Edgard Gnansounou and Jegannathan Kenthorai Raman’a göre palm yağı üretimi atıklarıyla en az 30 farklı biyokimyasal bileşik elde etmek mümkün.

Biyorafinerilere Doğru

Araştırmacılara göre boş meyve örgülerinden (fruit bunches) yalnızca biyoethanol üretimi, verimi arttırmak için yeterli değil. Fakat, eğer biyorafineri yaklaşımıyla ek bileşikler üretilebilirse- ki bu süreçte elde edilebilen 30’dan fazla kimyasal, kimya sanayinin birçok uygulamasında kullanılmaktadır- biyoyakıtlar da belki yavaş yavaş günlük hayatın bir parçası olabilir. 

Biyorafineriler şuan yalnızca projelerde ve bilgisayar modellerinde var olsalarda, hayata geçirildikten sonra birçok tarımsal atığın değerlendirilmesinde işe yarayacaklar- prinç çeltiği, mısır sapı ve yaprakları, buğday samanı, ve ormanlardan ve bahçelerden çıkan yeşil atıklar gibi. Çünkü, bütün bu bitkisel atıkların temeldeki kimyasal alt yapıları birbirleriyle aynı ( uzun ve kısa şeker polimerleri zinciri), bundan dolayı da bütün bu atıklar benzer süreçlerle işlenebilir.

Araştırmacılara göre biyorafinerilerin gelecekteki potansiyeli oldukça yüksek. Avrupa Biriği’nin de 2020 yılı itibari ile taşımacılıkta kullanılan yakıtın en az %10’unun biyoyakıt olmasını hedeflediği düşünülürse, yakın gelecekte biyorafineri yaklaşımının kimyacıların gözde araştırma konularından birisi olabilir.

 


Kaynak: “Furfural production from empty fruit bunch – A biorefinery approach,” Industrial Crops and Products, Volume 69, July 2015, Pages 371-377, ISSN 0926-6690, dx.doi.org/10.1016/j.indcrop.2015.02.063


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak istersen
Patreon üzerinden
aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsin.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv