Tarihin En Güçlü Isırığı

Görsel: DRTEL/FLICKR (CC BY-NC-ND 2.0) Jurassic Park’ta titreyerek izlediğimiz devasa büyüklükteki etçil dinozor türleri, koca dişleriyle insan kollarını, bacaklarını ve kafalarını kolaylıkla gö..
Görsel Telif:

Görsel: DRTEL/FLICKR (CC BY-NC-ND 2.0)

Jurassic Park’ta titreyerek izlediğimiz devasa büyüklükteki etçil dinozor türleri, koca dişleriyle insan kollarını, bacaklarını ve kafalarını kolaylıkla gövdeden ayırıp, çiğneyip, yutuyorlardı. Kurgu da olsa kemik yapılarına bakarak bu çene kuvvetinin gerçek olduğu bilimciler tarafından ortaya koyulmuştu.

Gel gelelim, ne bu koca dişli etçillerin ne kırk metre boyundaki otçulların ne de insanlarla da aynı dönem yaşamış devasa mamutların çene kuvveti şimdiye kadar keşfedilmiş en güçlü çeneyle karşılaştırılabilir güçte.

Tarihin bilinen en güçlü çene ve ısırma kuvveti tarih öncesi bir balina türüne ait. Basilosaurus 34 milyon ile 40 milyon yıl önce yaşadı ve diğer balinaları yiyerek hayatını sürdürüyordu. Aslında diğer bir tür Dorudon’un kafatası çiziklerine ve yarıklarına bakıldığında analizlere göre araştırmacılar Basilosaurus ‘un ısırma kuvvetini tahmin etmeyi başardılar.

Hasar tespitine göre kafataslarını kıracak bir kuvvet olan 1600 kilogramlık bir kuvvet uygulayan bir su hayatı avcısıyla karşı karşıya olunduğu anlaşıldı. Bu rapor National Geographic tarafından yayımlandı.

İnsan türünün çok yakın tarihte ortaya çıkmış olması ve bu dönemde baskın tür haline gelebilmiş olması çok doğal bir durum gibi görünüyor. Aynı dönemde yaşamış olsaydık bu balina türünün olduğu bir okyanusa açılamaz, yeni kıtalar keşfedemez olurduk. Hatta belki bu sayede sömürgeleşme de gerçek olmazdı. Düşüncesi bile güzel..


Referans  :   Sciencemag.com


Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv