Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör

Yalnızca birkaç yüz mikrometre uzunluğunda olan ve öldürülmesi neredeyse imkansız olan TardigradlarUzay boşluğunda hayatta kalabilir, mutlak sıfır noktasına (-273,15 °C veya kısaca 0 °K) yakın bir derece ile 100 °C aralığındaki sıcaklıklara dayanabilir, en derin okyanusun dibindeki basınçtan 6 kat daha büyük basınçlara karşı direnebilir, susuzluğa dayanabilir ve yıllarca donmuş durumda kaldıktan sonra bile hayatlarına devam edebilir. Ayrıca gezegen üzerindeki diğer canlılar için öldürücü olabilecek kadar büyük miktarlardaki radyasyona karşı da direnebilir.

Şimdi ise, bu tuhaf canlıların çiftleşme anlarına ait bir kamera görüntüsüne sahibiz. Zoological Journal'da yayımlanan çalışmada araştırmacılar, bu çiftleşmenin beklenenden çok daha karmaşık olduğunu söylüyor. Söz konusu çiftleşme olduğunda, araştırmacılar bazı su ayısı türlerinin biseksüel bir çiftleşme davranışı (hayvanlar aleminde yaygın olan bir davranış değil.gösterdiklerini biliyorlardı ve döllenmenin vücut dışında gerçekleştiğinden şüpheleniliyordu. Ancak, genel anlamda Tardigradların "cinsel yaşamları" bazı gizemleri hala bünyesinde barındırmaya devam ediyor.

Almanya'daki Senckenberg Museum of Natural History'den bir grup araştırmacı, bu canlıların nasıl ürediğine dair yeni kavrayışlar sağlayan çiftleşme sürecini kayda aldı.

Görüntüde, erkek, spermlerini dişinin derisinin altından gönderiyor gibi gözükse de, durum giderek daha da tuhaflaşıyor. Çiftleşme, sperm aktarımı ve yumurta bırakımı öncesinde karşılıklı uyarım içermektedir. Araştırmacıların, makalede de belirttiği üzere; çiftleşme sürecinin ilk adımı; dişinin yumurtlamasıyla başlıyor.

Bu süreç, pek çok hayvanın üst derilerini döktükleri, deri dökme sürecinde meydana gelir.

Yumurtalar, bu üst derinin dış katmanı içerisine bırakılır, sonrasında erkek yaklaşır ve dişinin etrafındaki pozisyonunu alır. Bu süreç birkaç dakika alabilir. Erkek doğru pozisyonu aldığı anda, su ayıları karşılıklı uyarım içerisine girerler, ta ki erkek anüsünün üzerindeki bir açıklık aracılığıyla spermlerini dişinin dış deri katmanı içerisine gönderene kadar. Yukarıdaki görüntüde izlediğiniz şey de; tam olarak budur.

Her ne kadar araştırmacılar, spermlerin yumurtalara nasıl ulaştığı konusunda pek emin olmasalar da; aslında bu durum, döllenmenin, dişinin vücudu dışında gerçekleştiğini doğruluyor. Ekip aynı zamanda da, eğer çiftleşme olmazsa, dişinin yumurtaları bu dış deri katmanından tekrar geri aldığı bulgusuna ulaştı. Öte yandan, hayvanların bulunduğu sıcaklık değeri, yavrunun ne kadar çabuk sürede yetişkin hale geldiğini de belirliyor.

Ancak, Tardigradların çiftleşmesine dair keşfedilmeyi bekleyen çok daha fazla şey var. Örneğin; hayvanlar neden bu "ön sevişme sürecine" katılıyor ve spermler nasıl doğru lokasyona yönleniyor?

Umuyoruz ki; bu canlılara dair yürütülecek daha fazla araştırma; Tardigradların üreme mekanizmalarına ilişkin daha fazla kavrayışı geliştirmemize sebep olacak. Biliyoruz ki; Tradigradlara dair oldukça tuhaf sürprizler bizi bekliyor.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir