Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Araştırmacılar oldukça hafif, su üzerinde batmadan yüzebilen ve dayanıklı yeni metal matriks kompozit malzeme geliştirdiler. Bu tip düşük ağırlıklı kompozitten yapılmış bot, yapısına darbe alsa dahi batmayabilir. Yeni malzeme ayrıca otomotivde yakıt ekonomisini geliştirmeyi de vaat ediyor; çünkü bu kompozit, düşük ağırlık ile ısı dayanıklılığını birleştiriyor.

Kabarcıklı süngerler uzun yıllardır kullanılmaktalardı fakat;  Deep Springs Technology (DST) ve New York University Polytechnic School of Engineering’den araştırma takımının bu buluşu, geliştirilmiş ilk düşük ağırlıklı metal matriks kabarcıklı sünger olma özelliği taşıyor. Takımın geliştirdiği magnezyum alaşımlı matriks kompozit, silikon karbür delikli parçacıklarıyla desteklenmiş ve her kübik santimetrede 0.92 gram yoğunluğa sahip. Suyun yoğunluğunun her kübik santimetrede 1 gram olduğu düşünüldüğünde bu malzemenin yoğunluğu sudan az ve denizcilikte karşılaşılacak zor koşullara da dayanıklı.

Geçtiğimiz yıllardaki çalışmalar, düşük ağırlıkta polimer matriks kompozitler geliştirmek üzerine yoğunlaştırılmıştı. Yeni üretilecek polimer matriks kompozit malzemelerin, otomotiv ve denizcilik sektöründe kullanılan görece ağır metal temelli bileşenlerin yerini alması hedefleniyordu. Yeni geliştirilen bu kompozit malzeme ise olgunlaşmaya oldukça müsait ve 3 yıl içerisinde prototiplerde kullanılmaya başlanabilir.

NYU School of Engineering’de, Mechanical and Aerospace Engineering departmanında profesör olan ve bu araştırmanın eş yazarı Nikhil Gupta’nın tahminine göre; ‘’ Bu yeni gelişme sayesinde, oldukça hafif metal matriks kompozitler dengeyi yeniden metalik malzemelerin tarafına çevirebilir.’’ ayrıca ‘’metallerin yüksek sıcaklıklara dayanıklılığı da yapısal parçaların dışıda bu kompozitlerin motor ve egzoz bileşeni olarak da kullanılmasında büyük bir avantaj sağlayabilir.’’

DST ve NYU tarafından yapılan bu kabarcıklı sünger, süngerin hafifliğini ve dayanıklılığı birleştiriyor. Bu kabarcıklı süngerin sırrı ise matriks yapımına magnezyum alaşımıyla başlanması ve daha sonra kabarcıkların DST tarafından geliştirilip üretilen düşük ağırlıklı ve dayanıklı silikon karbür küre oyuklarına dönüştürülmesi. Her bir kürenin kabuğu her inç kare(PSI)’de 25,000 poundun üzerinde basınca dayanıklı- bu basınç değeri bir itfaiye hortumunun basınç değerinin 100 katı. İçi boş parçacıklar aynı zamanda kabarcıklı süngerin darbe korumasında da işe yarıyor çünkü her bir kabuk, kırılmaya karşı enerji emici görevini üstleniyor. Kompozit ayrıca yoğunluk ve diğer özellikleri açısından da daha fazla ya da az kabuk( gülle şeklinde) eklenerek kişiselleştirilebiliyor. Bu konsept aynı zamanda da yanmayan magnezyum alaşımlarıyla da kullanılabiliyor.

 

Kaynak:
New York University Polytechnic School of Engineering. (2015, May 12). A metal composite that will (literally) float your boat. ScienceDaily. Retrieved May 20, 2015 from www.sciencedaily.com/releases/2015/05/150512164522.htm
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir