Spordan Çıkıp Kör Olmak

Spor salonu yaralanmaları maalesef ki yabancısı olduğumuz bir durum değil; ancak kimi yaralanmalar var ki gerçekten ilginç.  Yakın dönemde görülen bir vakada 32 yaşındaki bir adam ağır bir egzersiz -a..
Görsel Telif:

Spor salonu yaralanmaları maalesef ki yabancısı olduğumuz bir durum değil; ancak kimi yaralanmalar var ki gerçekten ilginç.  Yakın dönemde görülen bir vakada 32 yaşındaki bir adam ağır bir egzersiz -amuda kalkarak şınav çekme- sonrasında bir gözünde görme yeteneğini geçici olarak kaybetti. Peki ya neydi, görme kaybına neden olan?

Hasta sporcuyu tedavi eden hekimin söylediğine göre, yapılan amuda kalkma ve amutta şınav çekme egzersizi sırasında basınç adamın göğüs boşluğunda birikti ve bu da gözdeki kan basıncının artmasına sebep oldu. Artan basınç retinanın önünde bir kanamaya neden oldu ve bu da görüntüyü engelledi. Bu durum, gözün önüne bir perde çekmek gibi, nadiren görünen bir retina problemi. Geçici körlüğün egzersiz sırasında değil, egzersizden 6 saat sonra ortaya çıkması ise olayın bir diğer ilginç yanı.

Hekimler adamın gözünün içini incelediğinde retinanın önünde iç kanama olduğunu ve kanamanın retina üzerinde dağıldığı küçük bölgeler olduğunu gördü. Hastaya valsalva retinopatisi teşhisi konuldu. Bu rahatsızlık ilk kez 1972 yılında, ağız ve burunları kapalı haldeyken nefes vermeye teşebbüs eden insanlarda görülen iç kanama vakası ile keşfedilmişti.

Bu tip vakalarda kimi hekimler biriken kan pıhtılarını lazer ile parçalamayı tercih ederler. Ancak bu yöntem, kanamanın göz üzerine ince bir tabaka halinde yayılmasına neden olduğundan tartışmalı bir konudur.

Bu tarz kanamalar, çok sık rastladığımız bir durum olmamakla birlikte, sadece amuda kalkmak değil, ağırlık kaldırmak, öksürmek, çığlık atmak gibi eylemler de benzer vakalara sebep olabilmektedir.

Referans:

Handstand Induce Visual Loss: Valsalva Retinopathy, Huw OliphantChristopher HolmesAli HassanPaul Baddeley, BMJ Case Reports 2014; doi:10.1136/bcr-2014-206733

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv