Şizofreni, İnsan Beyninin Kompleks Gelişiminin Bir Yan Etkisi Olabilir mi?

Nature yayını olan Schizophrenia ‘da 20 Şubat’ta (2018) yayımlanan bir araştırmada, şizofrenini, insan beyninin kompleks gelişiminin “istenmeyen bir yan etkisi” olarak evrimleş..
Görsel Telif: NIMH

Nature yayını olan Schizophrenia ‘da 20 Şubat’ta (2018) yayımlanan bir araştırmada, şizofrenini, insan beyninin kompleks gelişiminin “istenmeyen bir yan etkisi” olarak evrimleşmiş olabileceği sonucuna ulaşıldı.

Araştırma, insan olmayan yakın akrabamız diğer primatlar da dahil olmak üzere, insanlar ve hayvanlar arasındaki en farklı beyin bölgesindeki değişen gen ekspresyonunu belirledi. Elde edilen bulgulara göre, şizofreni hastalarının beyinlerinin frontal bölgesindeki gen ekspresyonun da büyük değişiklikler söz konusu. Bu beyin bölgesi, beynimizin en son evrimleşen bölgelerindendir ve bizi diğer türlerden büyük oranda ayıran bölgedir.

Şizofreniye dair son yapılan araştırmalar, hastalığın erken doğum veya uyuşturucu kullanımı gibi zararlı bir çevresel faktörle karşılaştıktan sonra genetik yatkınlığı olan insanlarda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bir diğer ifadeyle, çevresel faktörler insan beynindeki gen ekspresyonunda değişimlere neden olduğunda şizofreninin ortaya çıktığı düşünülmektedir. Her ne kadar bu durum tam olarak anlaşılamamış olsa da, Schizophrenia‘da yayımlanan araştırma verileri, beyindeki frontal bölgenin bu değişimlerden ciddi anlamda etkilendiğini ortaya koyuyor.

Araştırma yapılırken, şizofreni hastası 15 kişinin ve şizofreni hastası olmayan 15 kişinin beyinlerindeki gen ekspresyonunu karşılaştıran bir post-mortemölüm sonrası.post-mortem insan beyni çalışması yürütüldü. Araştırma ekibi, şizofreni hastası olduğu bilinen insanlardan alınan örneklerde,  beynin en frontal kutbunda gen ekspresyonu değişmiş 566 örnek ve yakın bölgelerde daha az değişim gözlemledi. Bu beyin bölgelerinin, şizofreniyle alakalı özelliklere aracılık ettiği biliniyor.

Her ne kadar örneklemi küçük olsa da, araştırmadaki asıl önemli bulgu, şizofreni hastalarını özellikle etkileyebilecek bir takım potansiyel ilaç tedavi hedefleri içeren 97 farklı açıdan ifade edilmiş gen içeren bir yolun keşfidir. Bu yoldaki değişimlere ilişkin daha iyi bir kavrayış geliştirebilirsek, hastalığın tedavisine yönelik yeni ilaçlar geliştirilebilir. Araştırma, şizofreni nedenlerinin karmaşık bir resmini çiziyor ancak modern teknoloji kullanılarak bu karmaşıklık çözülebilir. 

Kaynak ve İleri Okuma

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (1 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

  • Mustafa Tomas 28 Mart 2018 - 08:03
  • Verdiğiniz kaynak gerçekten çok sağlam, bu tür kaynaklardan genelde haber yapmazlar medyamız vs.
    Benim gibi ingilizce bilmeyen/az bilen insanlar için çok faydalı bir site olmuş, umarım bırakmazsınız.

    Yalnız profilden ismimi sadece mustafa yazdığım halde, hala soyadımda gözüküyor, bu sorunu çözerseniz sevinirim.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv