Sessiz Ameliyathane

Kendi üzerinde yaptığı cerrahi girişimlerle ünlü Evan O’Neill Kane’in 1914 yılında, anestezi altındaki hastaları rahatlatmak amacıyla ameliyathaneye soktuğu müzik, günümüzde çoğu cerrahi ekibin ..
Görsel Telif:

Kendi üzerinde yaptığı cerrahi girişimlerle ünlü Evan O’Neill Kane’in 1914 yılında, anestezi altındaki hastaları rahatlatmak amacıyla ameliyathaneye soktuğu müzik, günümüzde çoğu cerrahi ekibin (%53-72) vazgeçilmezi olarak odalarda yankılanmayı sürdürüyor.

Ameliyathanede çalan müziğin cerrahi ekibin iletişimine olan etkilerini incelemek amacıyla, Londra’daki bir eğitim hastanesinde 6 ay süresince uygulanan 20 cerrahi girişime ait toplam 69 saatlik kayıt incelenip araştırma tasarımına uygun 34 saat 48 dakikalık bölüm üzerinde istatistiki değerlendirme yapılarak, tespit edilen 5303 istek/yerine getirme diyaloğu, operasyon sırasında müzik varlığına göre iki gruba ayrılarak karşılaştırılmış. İstek/yerine getirme konuşmalarının çoğu cerrahın alet istemesi ve ameliyathane hemşiresinin bunu yerine getirmesi şeklinde gerçekleşirken, bu diyaloğun tekrarlanma sayısı bakımından iki grup arasında istatistiki olarak oldukça anlamlı bir fark bulunmuş. Müzik dinlenen ameliyatlarda 63 kez tekrarlanan bu tarz diyaloglar, müziğin olmadığı girişimlerde sadece 9 kez yaşanmış. İncelenen hasta sayılarına göre oranlanıp istatistiksel olarak değerlendirildiğinde aradaki farkın 5 kat olduğu hesaplanmış.

Dinlenecek müziğe ve ses düzeyine çoğu zaman cerrah karar verdiğinden, müziğe bağlı iletişim kopukluğu ve yanlış anlamalardan da çoğu zaman hemşireler etkilendiği için, cerrah dışındaki cerrahi ekipte “müzik karşıtı” bir eğilim gelişmekte olması şaşırtıcı değildir. Nitekim İleri Hemşirelik Dergisi’nde yayınlanan bu çalışmayı yürütenler, müziğin iletişimde aksamalara neden olduğuna dikkat çekmenin yanında çalacak müziğe ekipçe karar verilmesi yönünde de öneride bulunmaktadır.

Bugüne kadar ameliyat sırasında çalan müzikle doğrudan ilintili olduğu düşünülen bir “istenmeyen olay” tespit edilmese de, Dünya Sağlık Örgütü’nün ameliyathanedeki gürültüyü potansiyel bir güvenlik zafiyeti olarak görmesi ve dolaylı olumsuzluklarına işaret eden bu gibi yayınlar nedeniyle ameliyathanelerin sessiz ve cerrahlar için görece sıkıcı bir yer olacağı günler pek de uzak görünmüyor.

 


Kaynak: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jan.12744/epdf


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv