Sesimizi Kaydedip Tekrar Dinlediğimizde Neden Farklı Duyarız?

“Aaa bu ben miyim !?” “Sesim böyle mi benim !?” “Benim sesim neden bu kadar ince çıkmış?” Bu tepkiler size de tanıdık gelmiş olmalı. Sesinizi kaydedip, tekrar dinle..
Görsel Telif: Sergey Nivens / Shutterstock

“Aaa bu ben miyim !?”
“Sesim böyle mi benim !?”
“Benim sesim neden bu kadar ince çıkmış?”

Bu tepkiler size de tanıdık gelmiş olmalı. Sesinizi kaydedip, tekrar dinlediğinizde hemen hemen herkes benzer cümleleri kurarsınız. Oysa kaydolan ses gerçekten de sizin sesinizdir. Peki ama neden kendi sesiniz size bu kadar yabancı gelir? Çünkü muhtemelen konuştuğunuzda sesinizi daha farklı duyuyorsunuzdur.

Kendi sesimiz iç kulağımıza iki farklı yol izleyerek ulaşır ve bu yollar bizim ses algımızı etkiler. Hava yoluyla iletilen (dış çevreden alınan ses) ses dalgalar halinde yayılır ve dış kulak yolu ile orta kulaktaki kulak zarına oradan iç kulaktaki kokleaya ve iç kulaktaki sıvı dolu kanallara taşınır. Ancak kemik-yoluyla iletilen ses kafamızdaki dokular aracılığıyla direkt olarak kokleaya ulaşır.

Konuştuğunuzda, ses enerjisi çevrenize yayılır ve hava yolu ile dış kulak vasıtasıyla kokleanıza ulaşır. Fakat ses aynı zamanda ses tellerinizden ve diğer yapılardan geçerek direkt olarak da kokleanıza ulaşır. Burada kafanızın mekanik özellikleri sesinizin daha derin olmasına ve düşük frekansta titreşimler oluşturmasına sebep olur. Konuştuğunuzda duyduğunuz ses, bu iki yol ile ulaşan seslerin kombinasyonudur. Ancak sesinizi kaydedip dinlediğinizde, kemik-yoluyla (sesinizin, ses telleriniz ve diğer dokular ile direkt olarak kokleanıza ulaşması durumu) iletilen ve “normal” sesiniz gibi duymanıza sebep olan yol devreden çıkmış olur ve ses kombinasyonunuzun yalnızca hava yoluyla iletilen parçası ile gelen sesinizi duyarsınız. Bu da siz de farklı bir ses olduğu algısı oluşturur. Tersi durumu kulaklarınızı tıkayarak deneyimleyebilirsiniz. Bu anda da ses kombinasyonunuzun hava yolu ile iletilen parçasını ortadan kaldırmış olur yalnızca kemik-yoluyla iletilen sesinizin titreşimlerini duyarsınız.

Yani aslında ses kaydından dinlediğiniz ses; sizin diğer insanlar tarafından duyulan sesiniz. Konuşurken algıladığınızın kendi sesinizden farklı olmasının sebebi de; kendi sesinizin size ulaşırken izlediği bu iki farklı yoldur.

Öte yandan, bazı insanların iç kulaklarında anormallikler olabilir, bu durum da sesin kemik yoluyla iletilen parçasında hassaslıklar oluşmasına sebep olabilir. Bu insanlar nefes alış-verişlerini ve dahası gözlerinin göz yuvasındaki hareketlerini de duyabilirler.

Kaynak ve İleri Okuma

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (1 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

  • Mert Sever 11 Mart 2016 - 04:05
  • Bunun yanında yazılması olmazsa olmaz, ek bir durum daha var. Kafa rezonansı dediğimiz şey. (Daha derin anlaşılması için rezonans ve rezonatör kelimelerine küçük bir arama yapabilirsiniz.) Ses tellerimizin yarattığı titreşimler kafamızı rezonansa sokar ve kafa da titreşir. Dolap, küre gibi şekiller alt frekanslarla (rezonansı tetikleyen kaynağın sahip olduğu en alt frekanslarla) rezonansa girmeye meyilli olduğundan kafamız sesimizin içindeki en bas frekanslar ile rezonansa girer. Haliyle bu kulak zarını da o frekanslarda daha çok titretir ve kendi sesimizi daha bas duyarız. Ağızdan dışarı çıkan titreşimler ise daha çok üst harmonik içerir ve daha tiz şekilde duyulur.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv