Sera Gazları Yardımıyla Yapı Malzemeleri Üretilebilir

Küresel ısınma ve sera gazları temelli iklim değişikliği sürecinin yavaşlaması için atmosferde bulunan karbondioksit yoğunluğunun azaltılması oldukça önemli. Fakat daha önce yapılan araştırmalarda öne..
Görsel Telif:

Küresel ısınma ve sera gazları temelli iklim değişikliği sürecinin yavaşlaması için atmosferde bulunan karbondioksit yoğunluğunun azaltılması oldukça önemli. Fakat daha önce yapılan araştırmalarda önerilen karbon dioksitin yer altına gömülmesi gibi yöntemlerin aksine, acaba sera gazları bir şeyler inşa etmek için kullanılabilir mi?

Bu konu üzerine yapılan araştırmalar neticesinde, University of Newcastle’da bir merkez kuruldu. Bu merkezde mineral karbonlama yöntemi ile karbon dioksite kimyasal olarak bağlanabilecek kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller kullanılarak daha stabil malzemeler elde edilmesi amaçlanıyor. Tesiste karbon diyoksit gazı, parçalanmış serpantinit taşlara kimyasal olarak bağlanarak çimento, kaldırım taşı, döşeme taşı ve alçı levha gibi yapı malzemeleri üretiminde kullanılabilecek magnezyum karbonat oluşturulacak. Bu süreç ile karbon diyoksit gazı güvenli bir şekilde kullanışlı ürünlere dönüştürülerek sera gazı etkisi yaratan bu gazın geri dönüşümü sağlanabilecek.

Karbon dioksitin yararlı malzemelere dönüştürülme süreci aslında doğal olarak gerçekleşiyor. Bu sürecin doğal olarak gerçekleşmesinin antik Dünya’da karbon dioksitin yaşamın ortaya çıkmasını sağlayacak seviyeye gerilemesini sağladığı da düşünülüyor.

Fakat bizim bu sürecin doğal olarak gerçekleşmesini bekleyecek milyon yıllarımız kalmadı. İnsan eliyle ortaya çıkan küresel ısınma, artık Dünya üzerindeki yaşamı tehdit edecek boyutlarda ve önlemlerin acilen alınması gerekiyor.

Diğer bir taraftan, serpantinit taşların madenciliği hem çevreye zararlı hem de oldukça yüksek maliyetli. Fakat bu taşların madenciliği hali hazırda yapılmakta; bu sebeple karbon dioksitin bir anlamda geri dönüşümünün sağlanacağı tesisler, hali hazırda madenciliğin yapıldığı alanların yakınlarına kurulabilir. Mineral karbonlama, karbon dioksitin toprak altında depolanması yönteminden çok daha masraflı fakat daha garanti bir yöntem. Çünkü toprak altında depolanan karbon dioksitin uzun vadede ne gibi sonuçları/zararları olacağı henüz tam olarak bilinmiyor. Ayrıca maliyet, şu anda iklim değişikliklerinin beraberinde getireceği tehlikeler göz önüne alınınca en son düşüneceğimiz konu.


Kaynak: New Scientist, ” Emissions Reveal a Constructive Side” weekly 2-8 April 2016


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv