Şempanzeler de Dil Öğrenebiliyor!

Şempanzelerin sevdikleri yiyeceklerle ilgili çok geniş bir homurdanma repertuarları var. Yani şempanzeler sevdikleri farklı her yiyecek için değişik bir şekilde homurdanıyorlar ve çoğunlukla bu homurd..
Görsel Telif:

sempanzeler-de-dil-ogrenebiliyor-bilimfilicom1Şempanzelerin sevdikleri yiyeceklerle ilgili çok geniş bir homurdanma repertuarları var. Yani şempanzeler sevdikleri farklı her yiyecek için değişik bir şekilde homurdanıyorlar ve çoğunlukla bu homurdanmaları, buldukları yiyecekleri diğer şempanzelere duyurmak için kullanıyorlar.

Bilim insanları bu seslerin birbirinden farklı olduğunu gözlemleyince, şempanzelerin de insanlar gibi bir iletişim dili olup olmadığı sorusunu ortaya attılar. Eğer ki her özel yiyecek için farklı farklı ve şempanze toplulukları içerisinde ortak bir ses kullanılıp, diğer şempanzeler tarafından da bu sesler öğrenilebiliyorsa, belki de şempanzelerin de evrilebilecek bir iletişim dili olabilirdi. Çünkü daha önceleri şempanzelerin, insanlardan farklı olarak dışardan veya diğer türdaşlarından duydukları sesleri taklit edip öğrenme yetisine sahip olmadıkları düşünülüyordu.

Yeni yapılan bir araştırmada, iki farklı tutsak yetişkin şempanze grubunun homurdanmalarını kaydeden bilim insanları, maymunların sesleri tebdil edebildiklerini keşfettiler.

Keşif, bir bölgede tutsak halde tutulan şempanze grubunun başka bir tutsak grubun yanına taşınmasıyla ortaya çıktı. İki grup bir araya gelmeden önce aynı materyallere farklı homurdanmalar çıkartırken, bir araya geldikten üç yıl sonra artık yavaş yavaş ortak bir homurdanma dili oluşturmaya başlamışlardı. Bu noktada bilim insanları, Current Biology’de yayınlanan çalışmada belirttikleri gibi, yiyeceklere karşı tepki olarak verilen homurdanmaların daha önceleri bilinenden farklı olarak rigit olmadığını ve değişebileceğini görmüş oldular.

Şempanzeler içinde bulundukları grubun yapısına göre, grupla daha iyi anlaşabilmek için, ses tepkilerini evriltiyorlardı. Bu keşifle beraber şempanzelerin dışardan duydukları sesleri öğrenemiyor olduklarını savunan tez de çökmüş oldu.

 


Makalenin Orjinali : DOI: http://dx.doi.org/10.1016/j.cub.2014.12.032


Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv