Sayborg Karafatmalar Sese Doğru Yürüyor

Sayborg Karafatmalar geleceğin arama kurtarma ekibinde olacaklar. Geliştirilen hamamböcekleri, elektrik uyaranları antenleriyle tespit ederek, bir sesin kaynağna ulaşarak ona doğru hareket edebiliyor...
Görsel Telif:

Sayborg Karafatmalar geleceğin arama kurtarma ekibinde olacaklar. Geliştirilen hamamböcekleri, elektrik uyaranları antenleriyle tespit ederek, bir sesin kaynağna ulaşarak ona doğru hareket edebiliyor.

Sayborg hamamböcekleri Alper Bozkurt ve Raleigh’deki North Carolina State University’den ekibinin çalışması. Ekip Madakaskar tıslayan hamamböceklerinin sırtına yerleştirebilecekleri iki tip ses-alıcı “sırt çantası” dizayn etti. Bunlardan biri ses kaynaklarını çok iyi tanıyan yüksek çözünürlüklü bir mikrofon diğeri ise üzerindeki üç mikrofona gelen her dalga genliğini ölçerek  kesin bir düzeltme yapan 3 mikrofonlu bir çip.

10-15 böcekten gelen data bir bilgisayar yardımıyla işleniyor, daha sonra hamamböcekleri antenlerine direk elektrik titreşimler gönderilerek ses kaynağına doğru yönlendiriliyor. Sinir uyarıları böceklerin sola veya sağa dönmesini sağlıyor. Alper Bozkurt araştırmayı geçen hafta İspanya’da bir sunumla tanıttı.

Fatmalar Kurtarmaya…

Karafatmaları bu şekilde kullanmak yeni bir şey değil.. Alper Bozkurt ve ekibi 5 yıldır bunun üzerine çalışıyorlar ve Kickstarter projesi geçen yıl ilk kez “RoboKarafatmalar”ı piyasaya sürdü. Ancak Bozkurt’un projesi çalışmayı pratikte çok daha geçerli bir hale getiriyor. Ekip , felaket mağdurlarını bu yöntemle bulmayı umuyor. Örneğin, göçük altında kalan insanlar bu teknolojiyle bulunabilir.

” Hamamböcekleri platform olarak şu ana kadar yapabileceğimiz her şeyden çok daha iyi ve kullanışlı, uzun sürede öyle kalacağa benziyor” diyor Ann Arbor’daki Michigan Universitesi’nden Shai Revzen ve ekliyor: ” Fakat, hiçbir dikkat dağıtıcı öğenin bulunmadığı laboratuarlarda bu yöntem sorunsuz çalışıyor olabilir, gerçek dünyadaki çevresel koşulları düşündüğümüzde uygulaması çok daha zor olacaktır”

Bu yüzden proje bir sonraki etapta laboratuardan çıkarılacak, ancak yine de moloz yığını gibi yoğun alanlara değil tabi..Bu belki daha sonraki bir aşama olabilir. Lab fazı tamamlandığında, ekip sayborgların üzerlerine Geiger sayaçları entegre etmeyi düşünüyor. Buradaki amaç ise nükleer enerji santrallerindeki kaçakları tespit etmek.

Bozkurt şu şekilde özetliyor:  ” Böcek-robotları kullanacağımız sayısız uygulama mevcut, ve dış dünyadan bir çok bilgi toplayıp depolayabiliriz ve önümüzdeki beş altı yıl içinde, en yoğun moloz yığınlarında bile kullanılabilir hale getirebileceğimizi düşünüyoruz.”

 

Görsel KaynakEric Whitmire/NCSU

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv