Sarı Nokta Hastalığı İçin Göz Damlası Geliştiriliyor

"Sarı Nokta Hastalığı" adıyla da bilinen "yaşa bağlı maküler dejenerasyon" için devrim yaratacak bir tedavi yöntemine bir adım daha yaklaştı.
Görsel Telif: University of Birmingham

Birmingham Üniversitesi bilimcileri, “Sarı Nokta Hastalığı” adıyla da bilinen “yaşa bağlı maküler dejenerasyon” için devrim yaratacak bir tedavi yöntemine bir adım daha yaklaştı. Ekip, sarı nokta hastalığının ilerleyişini özel bir göz damlası ile yavaşlatmayı amaçlıyor.

Ortalama insan ömrü uzarken, yaşa bağlı olarak ortaya çıkan sağlık sorunları ile giderek daha sık karşılaşılmaya başlandı. Örneğin yaşa bağlı makula dejenerasyonu, gelişmiş ülkelerdeki görüş kaybı nedenlerinin başlıca nedeni durumuna geldi. Sadece Birleşik Krallık’ta, sarı nokta hastalığının son aşamasına gelmiş olan 500.000 kişi var.

Sarı nokta hastalığının ilerleyişi, şu anda tıp profesyonelleri tarafından göze enjekte edilen görüş koruyucu ilaçlarla yavaşlatılabiliyor; Roche’nin Lucentis’i ve Regeneron’un Eylea adlı ilacı gibi. Biyokimyacı Dr. Felicity de Cogan liderliğinde bir araştırma ekibi, bu ilaçları göze ulaştırmak için enjeksiyon yerine damlanın yeterli olacağı bir yöntem geliştiriyor.

Bir süre önce Investigative Ophthalmology & Visual Science (IOVS) dergisinde yayımlanan laboratuvar araştırmasında, söz konusu göz damlalarının, sıçanlar üzerinde tıpkı enjeksiyonlar gibi olumlu etki yaptığı belirtiliyor.

Hem küçük hem de büyük ilaç moleküllerinin göze topikal olarak ulaştırılması, gözün kendine özgü anatomisi ve fizyolojisi nedeniyle kolay değildir. Ekibin geliştirdiği göz damlasının ardında yatan teknoloji, ilacı retinaya (gözün arkasına) iletebilen bir peptid; bu peptid hücreye nüfuz edebiliyor. Bilimcilerin patent bekleyen bu göz damlaları, Amerika merkezli Macregen firmasına ait.

2019 yılının ilkbaharında klinik çalışmalara başlamayı planlayan ekipten Dr. de Cogan, göz damlasının geliştirilmesini tamamladıklarında, insanların tedaviyi kendi kendilerine uygulayabileceklerini vurguluyor.

Kaynak ve İleri Okuma

  • De Cogan et al (2018). 'Topical Treatment for AMD: Non-Invasive Delivery and Efficacy of Ranibizumab and Bevacizumab in Rabbit and Porcine Eyes.' Investigative Ophthalmology & Visual Science.
  • De Cogan et al (2017). 'Topical delivery of anti-VEGF drugs to the ocular posterior segment using cell-penetrating peptides.' Investigative Ophthalmology & Visual Science.
  • MedicalXpress, "Researchers are one step closer to developing eye drops to treat age-related macular degeneration" https://medicalxpress.com/news/2018-07-closer-eye-age-related-macular-degeneration.html

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv