Renkli Güneş Enerjisi Sistemleri Üretildi!

Solar enerji hücreleri, alternatif enerji kaynağı olarak oldukça önemli bir yere sahip. Yeni yapılan bir araştırmada bilim insanları, kimine göre estetik olmadığı iddia edilen bu solar enerji hücreler..
Görsel Telif:

Solar enerji hücreleri, alternatif enerji kaynağı olarak oldukça önemli bir yere sahip. Yeni yapılan bir araştırmada bilim insanları, kimine göre estetik olmadığı iddia edilen bu solar enerji hücrelerini daha estetik bir hale getirmeye çalıştılar. Nano Letters’da yayınlanan makalede araştırmacılar, solar hücrelerin verimlerini fazla kaybetmeden gökkuşağı renklerini yansıtabilecek şekilde üretilebildiğini duyurdular.

Bunun ne önemi var diye düşünebilirsiniz. Fakat, son zamanlarda dünyada oldukça yaygınlaşan estetik kaygıları, bilim insanlarını alternatif enerjileri daha da yaygınlaştırmak için kullanmaya sevkediyor. Toplumların artık bir ürünü kullanırken işlevinin yanı sıra, belki de işleviyle aynı oranda dikkat ettiği ürünün dış görünüşü, yaygınlaştırılmak istenen ürünlerin pazar payını arttırıyor.

Bilim insanları renkli solar enerji hücrelerini üretirken, ışıkla etkileşime giren katmanlarda, çoğunlukla cam optik fiberleri yapmakta kullanılan silikon dioksiti ve güneş losyonlarında genellikle zararlı ultraviyole ışınları engellemek için kullanılan titanyum dioksiti kullandılar.

Daha sonra, ışığı kullanmamıza yarayan perovskit katmanını fotonik kristalin üzerine yerleştirdiler. Fotonik kristalin ışığı yansıtması ve perovskit katmanın ışığı soğurmasının kombinasyonu olarak da renkler açığa çıktı. Bilim insanları ayrıca birçok rengin elde edilebilmesi için de silikon ve titanyum bileşiklerinin katmanlarının kalınlığını değiştirme yöntemini kullandılar. Bu katmanların kalınlığına göre, solar hücrenin yansıttığı ışıkların da renkleri değiştirilebiliyordu.

Geleneksel solar hücreler ışığı %25 verimle kullanabiliyorken, renkli solar hücrelerde bu oran %9 olarak açıklandı. Fakat yazının başında da belirttiğim gibi buradaki esas amaç insanların solar hücrelere olan ilgisini arttırıp, alternatif enerjilerin kullanımını yaygınlaştırmak.

Makale: DOI: 10.1021/nl504349z

Fotoğraf: MIGUEL ANAYA/INSTITUTE OF MATERIALS SCIENCE OF SEVILLE

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv