Pterozor Gelişimine Işık Tutacak Yüzlerce Yumurta Fosili Keşfedildi

Soyağacının genişliğine, tür çeşitliliğine ve boyutlarının büyükten küçüğe değişkenliğine rağmen, 65.6 milyon yıl önce tamamının yok olduğu dinozorlarla ilgili çok fazla veri, fosil kaynağı ve örnek b..
Görsel Telif:

Soyağacının genişliğine, tür çeşitliliğine ve boyutlarının büyükten küçüğe değişkenliğine rağmen, 65.6 milyon yıl önce tamamının yok olduğu dinozorlarla ilgili çok fazla veri, fosil kaynağı ve örnek bulunmamaktadır. Yine de bu kıtlığa rağmen oldukça geniş bir bilgi darağacına sahip olduğumuz dinozor evriminin önemli bir parçasını oluşturan pterozor türlerinden birinin hem evrimine hem de embriyolojik gelişimine ışık tutacak 200’den fazla yumurta fosili keşfedildi.

Keşfin, pterozorların yuva kurma, kuluçka ve yavru bakımı noktalarındaki davranışlarını da aydınlatması bekleniyor. Bugüne kadar, sadece çok az sayıda üç boyutlu yapısı ve içindeki embriyo korunmuş pterozor yumurtası bulunmuş ve incelenebilmişti. Bu yumurtalardan 3 tanesi Arjantin’de, beş tanesi ise Çin’de keşfedilmişti.

Bu kıt örnek havuzu bir anda, pterozor türlerinden Hamipterus tianshanensis’e ait olduğu tespit edilen 215 yumurta Çin’deki bir alt Kretase dönemine ait kalıntıların bulunduğu alanda keşfedildi.

Xiaolin Wang ve çalışmada görev alan diğer araştırmacılar, yumurtaların içlerini görüntüleyebilmek ve anlamlandırmak için bilgisayarlı tomografi kullandı. Yumurtalardan 16’sında çeşitli sağlamlık ve bütünlüklerde embriyonik kalıntılar keşfedildi. En bütün haldeki embriyonun kısmi kanatları, bütün bir alt çene kemiği ve kafatası kemik parçaları bulunuyordu.

Sağlam ve elle tutulur halde kalmış olan uyluk, kalça kemiği fosili örnekleri iyi derecede gelişmişti; ki bu da türün yumurtadan çıktığı ilk anlardan itibaren bacak uzuvlarına ihtiyaç duyduğunu bu uzuvlarını aktif şekilde kullandığını gösteriyor.

Toprağın üzerinde görülen yüzlerce pterozor (pterosaur) kemiği kazılan bölgenin zenginliğini gösteriyor. Science‘da bugün itibari ile yayımlanan makalede sunulan görseller çalışmanın kapsamına da işaret ediyor. X. Wang ve Pekin’de bulunan Chinese Academy of Sciences öncülüğünde gerçekleşen araştırmanın yayımlandığı makalenin açık adı ise “Egg accumulation with 3D embryos provides insight into the life history of a pterosaur.” Telif: Alexander Kellner (Museu Nacional/UFRJ)

Ne var ki, embriyolojik gelişimi sırasında gelişimi bitmemiş görülen pektoral kaslar (göğüs kasları) yeni doğan tür üyelerinin uçma yetilerinin bulunmadığına işaret ediyor. Bu da, araştırmacıların yeni doğan bireylerin ebeveyn bakımına muhtaç olarak dünyaya geldikleri savını ortaya atmalarını sağladı.

Büyüme işaretlerinin analizi sonucunda bireylerden birisinin en azından iki yaşında olduğu ve ölüm zamanında halen büyümekte olduğu anlaşıldı. Bu da, pterozorların uzun bir kuluçka periyodu sonucu yumurtalarının çatladığına işaret ediyor.

Son olarak, embriyoların farklı gelişim safhasında olduğu birçok yumurta fosilinin aynı alanda keşfedilmiş olması, pterozorların ve özellikle de bu türün koloni halinde yaşadığı veya en azından kuluçkaya yattığı gerçeğini gösterdiği düşünülüyor.


Kaynak: American Association for the Advancement of Science. “Hundreds of fossilized eggs shed light on pterosaur development.” ScienceDaily. ScienceDaily, 30 November 2017. <www.sciencedaily.com/releases/2017/11/171130141140.htm >.

Makale Referans: Xiaolin Wang, Alexander W. A. Kellner, Shunxing Jiang, Xin Cheng, Qiang Wang, Yingxia Ma, Yahefujiang Paidoula, Taissa Rodrigues, He Chen, Juliana M. Sayão, Ning Li, Jialiang Zhang, Renan A. M. Bantim, Xi Meng, Xinjun Zhang, Rui Qiu, Zhonghe Zhou. Egg accumulation with 3D embryos provides insight into the life history of a pterosaur. Science, 2017; 358 (6367): 1197 DOI: 10.1126/science.aan2329


Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak istersen
Patreon üzerinden
aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsin.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv