Posta pulu büyüklüğünde bataryalar geliyor!

Maynland Üniversitesi’nden araştırmacılar bir bataryanın içerisinde bulunabilecek bütün bileşenlerini içeren mini yapı icat ettiler. Bu yapı, batarya bileşenlerinin en minimalize edilmiş hali ve daha ..
Görsel Telif:

Maynland Üniversitesi’nden araştırmacılar bir bataryanın içerisinde bulunabilecek bütün bileşenlerini içeren mini yapı icat ettiler. Bu yapı, batarya bileşenlerinin en minimalize edilmiş hali ve daha da küçültülmesi şimdilik mümkün değil.

Nanopore olarak adlandırılan bu yapı, bir seramik kağıdın içerisinde nanotube’ler arasında taşıma yapan elektrodları tutan minik delik şeklinde. Ve bu delikler o kadar küçük ki onlarcasını üst üste koysanız sadece bir kum tanesi kadar büyük.

İlk deneylerin sonuçlarına göre bu minik bataryalar çalışıyor. Makalenin yazarı materyal bilim&mühendislik mezunu Chanyuan Liu’ya göre bu batarya 12 dakikada şarj edilebiliyor ve binlerce kez tekrar şarj edilebilme kapasitesine sahip.

Bu bataryadan binlercesi sadece bir postapulu büyüklüğünde yapıda birleştirilebilirse ufak fakat güçlü bir batarya elde edilebileceği düşünülüyor.

141110124227-large

Eleanor Gillette’nin Modellemesi

Araştırmacı ekip ise gayet umutlu, her bir minik batarya birbiriyle aynı şekle sahip olduğundan bu minik delikler şeklindeki bataryaları birleştirip, verimli fakat şuanda kullanılan bataryalara göre yüzlerce kat küçük nanobataryalar elde edebileceklerine eminler. Yine ufak bataryaların şekillerinin aynı olmasından dolayı aralarında kolaborasyon problemi de yaşamayacaklar. Makaledeki yardımcı yazar  Eleanor Gillette’nin modellemesindeki eşi benzeri olmayan tasarım hem bu minik bataryaların birleştirilmesi hem de çalışmasındaki en önemli etken..

 

Araştırmacıların bundan sonraki hedefi ise bataryanın konsept versiyonunu tamamlamak. Bu konsept versiyonun, ilk bataryadan 10 kat daha güçlü olması planlanıyor. Konsept versiyondan sonraki adım ise artık bu bataryaların satışa ve kullanıma hazır hale getirilmesi.

kaynak: University of Maryland. (2014, November 10). A billion holes can make a battery.ScienceDaily. Retrieved November 11, 2014 from www.sciencedaily.com/releases/2014/11/141110124227.htm

 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak istersen
Patreon üzerinden
aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsin.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv