Portekiz, Yalnızca Temiz Enerjiyle 4 Gün Geçirdi

Almanya’nın yenilenebilir enerji kullanan müşterilerine ödeme yapabilecek kadar fazla enerjiyi yenilenebilir kaynaklardan üretmesinden sonra bir haber de Portekiz’den geldi. Portekiz, 4 gün üst üste ü..
Görsel Telif:

Almanya’nın yenilenebilir enerji kullanan müşterilerine ödeme yapabilecek kadar fazla enerjiyi yenilenebilir kaynaklardan üretmesinden sonra bir haber de Portekiz’den geldi. Portekiz, 4 gün üst üste ülke çapında kullanılan bütün elektriği yalnızca yenilenebilir kaynaklardan sağlamayı başardı.

Ülkenin toplam enerji ağı verilerinin incelenmesinden sonra elde edilen bulgulara göre; Portekiz’de yerel saate göre 7 mayıs 6.45’den 11 mayıs 17.45’e kadar tüketilen elektriğin tamamı güneş enerjisinden, rüzgar enerjisinden ve hidroelektrik enerjiden sağlandı. Nükleer enerjinin barındırdığı riskler ve kömür-doğalgazla çalışan elektrik santrallerinin yarattığı kirlilik düşünülünce, Avrupa’da yenilenebilir enerjilerde sağlanan başarılar gelecek için umut vadediyor. Yenilenebilir enerji kullanan müşterilerine para ödeyen Almanya, üst üste 4 gün boyunca bütün enerjisini yenilenebilir kaynaklardan sağlayan Portekiz ve 2015 yılında bütün elektriğinin %42’sini yalnızca rüzgar enerjisinden sağlayan Danimarka gibi örnekler, yenilenebilir enerji teknolojilerinin artık diğer enerji kaynaklarıyla rekabet edebilecek düzeye geldiğini gösteriyor.

Tabii ki yenilebilir enerji kaynaklarının, ülkede kullanılan fosil yakıtlarla mücadele edebilecek konuma gelmesinin de bir bedeli var. Yani fosil yakıtlara bağlılığın azaltılması için istekli olmak ve ciddi yatırımlar yapmak gerekiyor. Fakat Portekiz’in yalnızca 3 yıl önce enerjisinin yarısını fosil yakıtlardan ve 3’te birini de nükleer enerjiden sağladığı düşünülürse, görece kısa bir sürede yenilenebilir enerjide büyük mesafe kat etmek mümkün.

Portekiz’de elde edilen verilerle ilgili bir detayı da vurgulamakta fayda var. Portekiz’in 4 gün boyunca tükettiği enerjinin tamamını (%100) yenilenebilir kaynaklardan sağlaması aslında yalnızca hava koşullarının tercih edilebilir düzeyde olmasından kaynaklanmıyor. Temiz enerjinin daha doğru düzenlenmiş elektrik şebekesi ile desteklenmesinin de bu başarıda büyük payı var.

Fosil yakıtlara olan bağlılık ne kadar azaltılırsa, ülkelerin sera gazı emisyonlarının azaltılması sağlanarak küresel ısınmanın ve iklim değişikliğinin etkileri o kadar yavaşlatılabilir. Umuyoruz ki bu ve benzeri örnekler, dünya genelinde birçok ülkeyi temiz enerji kaynaklarına yönelme açısından cesaretlendirebilir.


Kaynaklar:

  • Independent, Portugal runs entirely on renewable energy for four consecutive days, retrieved from http://www.independent.co.uk/news/world/europe/portugal-runs-entirely-on-renewable-energy-for-four-consecutive-days-a7035561.html
  • IFL Science, Portugal Powered For Four Days Straight Entirely By Renewable Energy, retrieved from http://www.iflscience.com/portugal-powered-four-days-straight-entirely-renewable-energy

Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv