Politik Krizler Vahşi Yaşamı da Etkiliyor!

Politik çalkantılar yalnızca devletin destabilize olmasını sağlamıyor aynı zamanda vahşi yaşama da zarar veriyor. Yeni bir araştırmanın verileri gösteriyor ki Sovyet Rusya’nın dağılması politik bir kr..
Görsel Telif:

Politik çalkantılar yalnızca devletin destabilize olmasını sağlamıyor aynı zamanda vahşi yaşama da zarar veriyor.

Yeni bir araştırmanın verileri gösteriyor ki Sovyet Rusya’nın dağılması politik bir kriz olmasının yanı sıra vahşi yaşamda da değişikliklere neden oldu.

İçinde geyik, sığın, domuz ve vaşağın da bulunduğu birçok türün popülasyonu 1981 ve 2010 tarihleri arasında hızla azalmaya başladı. Birçok tür bu tarihler arasında %85 oranında popülasyon kaybetti.

Bunun sebebini araştıran bilim insanları ise ilginç bulgulara ulaştılar. Politik olarak düzen içerisinde olan diğer uluslarda, örneğin Kuzey Amerika ve Avrupa’da, 30 yıllık süreç içerisinde memeli popülasyonunda buna benzer bir azalma yaşanmadı. Fakat ilginç bir şekilde, Rusya’da yaşanan politik krizler memeli popülasyonunu da etkiledi. Politik kargaşanın sonrasında Sovyet Rusya’da uygulanan vahşi yaşam politakalarının takip edilmemesi ile de bağlantılı olabilecek bu düşüş, Rusya topraklarında vahşi yaşamı bitirme notkasına kadar geldi. Ayrıca ekonomik sistem değiştikten sonra terkedilen tarımın da etkisiyle insanlar geçimlerini sağlamak ve yiyecek bulabilmek için avlanma yolunu seçmesi popülasyona ciddi zarar verdi. .

Vahşi popülasyonu azaltan bir diğer etken de devletin kontrol mekanizmalarını bir anda kaybetmesi oldu. Bu mekanizmanın kaybedilmesiyle kontrol edilemeyen kurt popülasyonu artarak vahşi yaşamın azalmasına katkıda bulundu.

Popülasyonlardaki azalma kesin ve tam olarak politika ile bağlı olmadığı ve bu konuya birçok farklı parametrenin dahil olduğu belirtilse de, Conservation Biology ‘de yayınlanan çalışmada dikkat çekilen en önemli nokta halkın refah seviyesiyle vahşi yaşamın arasında ciddi bir ilişki olduğu yönünde.

Makalenin Orijinali: Rapid declines of large mammal populations after the collapse of the Soviet Union

Yazarlar: EUGENIA V. BRAGINA, A. R. IVES, A. M. PIDGEON, T. KUEMMERLE, L. M. BASKIN, Y. P. GUBAR, M. PIQUER-RODRíGUEZ, N. S. KEULER, V. G. PETROSYAN, V. C. RADELOFF

DOI: 10.1111/cobi.12450

Fotoğraf: Thebyronicman.com

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv