Otoriter Babun Toplumunda Demokrasi İzleri Görüldü!

Hiyerarşik bir toplumda yaşayan vahşi babunlar, yolculuk zamanı geldiğinde nereye gideceklerinin kararını eşitlikçi kurallar ile veriyor. Science dergisinde yayımlanan bu keşif oldukça şaşırtıcı. Çünk..
Görsel Telif: Rob Nelson

Hiyerarşik bir toplumda yaşayan vahşi babunlar, yolculuk zamanı geldiğinde nereye gideceklerinin kararını eşitlikçi kurallar ile veriyor.

Science dergisinde yayımlanan bu keşif oldukça şaşırtıcı. Çünkü, büyük alfa erkekleri genellikle kendi istedikleri gibi davranırlar- yemek ve eş bulmayı bir kenara bırakacak olursak birinin emri altında olmayı reddederler. Fakat, nereye yolculuk edeceklerini seçerlerken, bir babun sosyal statüsü ya da cinsiyetiyle bağlantısız bir şekilde karar alma mekanizmasına dahil oluyor, çünkü alınan yolculuk kararı bütün topluluğu etkiliyor.

Bilim insanları hayvanların karar alma süreçlerini araştırmak için, Kenya’da 25 babunu (Papio anubis)  yakalayıp GPS kolyeler bağladıktan sonra tekrar doğal yaşamlarına bıraktılar. GPS kolyelerle 14 gün boyunca babunların bütün hareketlerini saniye saniye kayıt altına aldılar. Bu verileri analiz eden araştırmacılar, babunların hareketlerinin birbirleriyle ilişkili olduğunu fark ettiler.

Araştırmacıların verilerine göre topluluktaki bazı babunlar öncü rolünü üstlenelerek bir adım öne çıkıyor. Öncü babun başka bir babun tarafından takip edilirse diğer babunların da katılması bekleniyor. Eğer başka kimse bu babunu takip etmezse topluluk olduğu yerde kalma eğilimi gösteriyor. Araştırmacıların bulgularına göre, babunlar yolculuk edecekleri yönü belirlerken farklı öncülerin hemfikir oldukları yönü tercih ediyor. Aynı düşüncede olmadıkları zaman da, ”ileri demokrasilerde” alıştığımızın aksine diğer babunlarla yumruk yumruğa kavga etmek yerine, ayakları ile oy veriyorlar ve basit olarak en fazla öncünün tercih ettiği yönde ilerliyorlar.

Çalışmadaki önermeye  göre, ciddi şekilde sınıflara ayrılmış topluluklarda bile anlaşmazlıkları çözerken yumruklaşmak yerine eşitlikçi kurallar koymanın evrimsel açıdan bir faydası olabilir.

Kaynak ve İleri Okuma

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv