Ortalama Penis Uzunluğu Kaçtır?

Bazılarımızı güldüren, bazılarımızı düşündüren; Umut Sarıkaya’nın şu karikatürünü hatırlayalım. Ne var ki bir çok erkek için üreme organlarının uzunluğu ve çevresi gülünecek bir şey değildir. Şi..
Görsel Telif: Andrey Popov/Shutterstock

Bazılarımızı güldüren, bazılarımızı düşündüren; Umut Sarıkaya’nın şu karikatürünü hatırlayalım.

ortalama-penis-uzunlugu-kactir-bilimfilicom

Ne var ki bir çok erkek için üreme organlarının uzunluğu ve çevresi gülünecek bir şey değildir. Şimdi ise bugüne kadar yapılmış olan en tutarlı penis büyüklüğü çalışması ile bir çok endişe atlatılabilecek. 🙂

Daha önceki çalışmalar daha çok münferit yayınlardı ve çok da güvenilir sonuçlar vermemekteydi. Elbette insanlar kendilerini abartarak anlatma eğilimindedir. Bu söz Güney Londra ve Maudsley NHS Vakıf Kuruluşu psikiyatristi David Veale’ye ait. Veale ve ekibi penis ile ilgili boyutların nümerik araştırmasını yapmak üzere, hali hazırda standart olarak penis ölçümü prosedürü uygulayan yapan ürologlardan ve klinik araştırmacılardan verileri toplamaya başladılar.

Daha önceki 17 akademik çalışmanın analizine dayanan ve Mart 2015`de British Journal of Urology International‘da yayımlanan çalışmada, Dünya’nın çeşitli yerlerindeki 15.521 erkekten toplanmış veriler sentezleniyor.

Araştırma ekibinin analizine göre, sarkık durumdaki penis uzunluğu ortalama 9.16 cm; erekte halde ise 13.12 cm’dir. Buna mukabil ortalama çevre uzunluğu sarkık halde 9.31 cm, erekte halde 11.66 cm’dir. Büyüklük hesapları üzerine yapılan bir grafiğe göre, 16 cm ve üzerinde penis uzunluğuna sahip erkekler grafiğin dışında kalıyor ve 100’de 5 lik bir dilimi oluşturuyorlar. Tam tersi de geçerli elbette, erekte halde 10 cm’den kısa olan penis boyları da yine diğer 100’de 5’lik istisna grubu oluşturuyor. Yani 100 erkekten 90’ı 10 ila 16 cm erekte penis uzunluğuna sahip..

Sol dik eksen santimetre cinsinden uzunlukları, yatay eksen ise yüzde beşlik dilimler halinde nüfus uzunluk oranlarını göstermektedir.. Kesik kırmızı çizgiler sarkık penis uzunluğunu, kesik mavi çizgiler sarkık haldeyken gerdirilmiş penis uzunluğunu , düz mavi çizgi ise erekte halde penis uzunluğunu göstermektedir.

Sol dik eksen santimetre cinsinden uzunlukları, yatay eksen ise yüzde beşlik dilimler halinde nüfus uzunluk oranlarını göstermektedir.. Kesik kırmızı çizgiler sarkık penis uzunluğunu, kesik mavi çizgiler sarkık haldeyken gerdirilmiş penis uzunluğunu , düz mavi çizgi ise erekte halde penis uzunluğunu göstermektedir.

Beyler, eğer sizde ölçüm yapmak istiyorsanız, karşılaştırmak için çalışmada kullanılan yöntemlerle ölçüm yapmalısınız.. Tüm ölçüm şekilleri pubik kemikten (kasık) penis ucuna kadar yapıldı. Kasık üzerinde birikmiş olan yağlar ölçümden önce kemiğe kadar bastırılarak sapma en aza indirildi. Bununla birlikte sünnetsiz penislerdeki varsa ekstra deri uzunluğu hesaba katılmadı ve çevre uzunluğu da bir şekil bozukluğu olmadığı sürece penis kökünden ölçüldü.

Araştırmacılar, penis uzunluğunu; boy, vücut kütle endeksi, ayak numarası ya da baş parmak uzunluğu gibi halk içinde yaygın olarak düşünülen diğer fiziksel özelliklere bağlayacak herhangi bir kanıt bulamadılar. Yine araştırma sonucunda ırk veya etnisiteye bağlı bir genital büyüklük bağıntısı bulunamadı. Ne var ki araştırmanın amacı bu olmadığı için bir kontrol grubu kurulmadı ve bir çok etnisiteden eşit miktarda insan çalışmaya katılmadı. Deneyin içindeki ölçümlerin çoğu Kafkasya bölgesinde yaşayan erkeklerden elde edilen veriler üzerinde yapıldı.

Umut Sarıkaya’nın çizdiği karikatürdeki erkeklerin haline kolayca gülebiliriz ancak bazı araştırmalara göre erkeklerin yalnızca yüzde 55’i kendi penis uzunluklarından memnun olarak yaşamlarını sürdürüyor. Bazıları sadece kafalarında yaratmış oldukları bu sorun için son derece tehlikeli operasyonlara girmekte. Kafadaki bu sorun ise diğer erkeklerin penis boyuyla ilgili olan yanlış bir varsayımdan ibaret; internet, erotik film endüstrisi, ilaç sanayi ise bu yanlış algıyı körüklemekten başka bir işe yaramıyor gibi görünüyor. Kafalarda yaratılan bu sorunu ise yine kendi yarattıkları pazarda penis büyütücü hap, krem ve çeşitli enstrümanlarla giderebileceklerini düşündürüyorlar. Toplumsal bir hastalığın sebebi sadece yanlış varsayımlar olabilir yani.

Pornografi dahilinde görülen erkek genital organları araştırmaya göre nüfusun sadece yüzde ikisini oluşturan bir grup ve bu büyüklüklere ulaşmayı sağlayacak hiç bir güvenilir hap, losyon, krem veya kit bulunmamakta…

Penis Nereden Geliyor yazısını okumak için tıklayın…


Kaynak: Sciencemag “How big is the average penis? ” < http://www.sciencemag.org/news/2015/03/how-big-average-penis  >


Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Etiket
 • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
 • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
 • Destek Ol
Yorum Yap (8 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

 • Serdar Erken 17 Haziran 2015 - 20:49
 • t24’te ve radikal’de görünce çevirinin kaynağına kadar geleyim dedim.
  “ölçümlerin çoğu Kafkasya bölgesinde yaşayan erkeklerden elde edilen veriler” şeklinde çevirdiğiniz kısım makalenin aslında ‘… Caucasian men…’ şeklinde geçiyor. Nasıl böyle çevrilmiş hayret doğrusu bir anlık dikkatsizlik diyelim de kimsenin kalbi ve şevki kırılmasın.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Caucasian_race
  https://tr.wikipedia.org/wiki/Kafkas_%C4%B1rklar%C4%B1

  • Baran Bozdağ 17 Haziran 2015 - 21:32
  • Merhaba Serdar Bey, eleştiriniz için teşekkürler. Çünkü bu vesileyle bir açıklama şansı da bulmuş olduk. Makalelerin yayımlandıkları tarihlerde orijinalleri ancak parayla kiralanabildiği için, araştırmacıların makale üzerine yazdıkları yazılar üzerinden ancak araştırma ve çeviri yapma imkanı buluyoruz. Bu vesileyle araştırma grupları ile makalede geçen tek bilgi olan ‘Caucasian men’ tanımı, antropolojide ırk çalışmalarında kullanılan, geniş bir toprak parçası üzerine yayılmış bir grubu tanıtmaktadır. Ancak çeviri sırasında bu ucu açık ve kafatasçı sayılabilecek tartışmalı terimi (nasıl ki bugün Mezopotamya ırkı diyemiyorsak), söylediğiniz ve doğrusu olduğunu iddia ettiğiniz gibi çevirmek başka tartışmalara yol açabilirdi. Demek istediğimiz şu ki, bu eksiklik için sizin yorumunuzda belirttiğiniz üzere dikkatsizlik değil tam tersine fazla dikkat etmekten ortaya çıkan bir eksiklik denilebilir. Yine de çeviren olarak haklı eleştiriniz üzerine şahsım adına şunu kabul etmeliyim. Terimi direk çevirdikten sonra arkasından bir tırnak veya paragraf içinde genel kabul görmüş (aslında ne kastediliyor olabilir) açıklamasını yazabilirdim.
   Şunu da söylemem de fayda olacaktır, dikkatsizlik olsaydı dahi bunu ortaya çıkaran bir eleştiri ile ne kalbimiz ne de şevkimiz kırılırdı, hatta son bir aylık süreçte takip ettiyseniz daha ciddi sorunlarla uğraşmak zorunda kaldık. Tekrar teşekkür etmekle birlikte, bilimci olmakla en sert eleştirilere açık olmamız gerektiğini (ki bizzat bilim dünyası bu eleştiri ile kullanılabilir ve uygulanabilir doğru bilgiyi üretmektedir) hatırlatmak ve bu eleştiriden her şeyden önce bilimi sevmemiz dolayısıyla ekip olarak ancak mutlu olacağımızı söylemek isterim.

   • Olgaç 18 Haziran 2015 - 00:04
   • Bir bilim sitesi olarak elestirileri bu denli kaale alip elinizden geldiğince cevapsız bırakmadan kafadaki soru işaretlerini, sadece yayınladığınız makalelerle gidermekle kalmayip sorulara verdiğiniz cevaplarla, aydınlattığınız için çok teşekkür ederiz. Bu da sizi takip edip okumamin ne kadar gerekli ve dogru oldugunu kendime ispatlamama yetiyor.. ayriyetten eleştiri yapan serdar arkadasa da Bilimfili ekibinin kendini ifade etmesine firsat verdigi icin kendi adıma teşekkürlerimi sunarım. Bizi aydınlatmaya devam edin, çünkü cok ihtiyacimiz var. #teşekürlerbilimfili

    • Serdar Erken 19 Haziran 2015 - 01:24
    • Size de teşekkürler Baran Bey. Ancak açıklamanızın ardından da çeviri bana hala doğru gelmedi. Makalenin aslında
     ( http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/bju.13010/pdf )
     da geçen ‘Caucasoid’ ya da ‘Caucasian’ teriminin ‘Kafkasya bölgesinde yaşayan ‘ olarak çevrilmesi garip geldi.
     Madem ırkçılık olarak algılanabilir endişesi taşıyorsunuz -ki bunu düşünmenizi takdir ediyorum, burada bir sorun yok- ve de Science dergisindeki makalede yapıldığı
     ( http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/bju.13010/pdf )
     gibi kendi yazım tarzınızı katarak makaleyi oluşturmuşsunuz, -bence hatalı olan- o kısmı eklemeseniz de olurdu.

     Cidden faydalı bir iş yapıyorsunuz ekipçe, gerçekten şevkinizin kırılmasını istemem ki siz de zaten pek sorun etmemişsiniz belirttiğiniz kadarıyla. Çeviri yapmak ya da makale yazmak zahmetli işler. Kolay gelsin.

     • Baran Bozdağ 19 Haziran 2015 - 01:51
     • Tekrar Merhaba Serdar Bey, endişenizi anlıyor ve hem kendim hem de Bilimfili ekibi adına dilekleriniz için teşekkür ediyorum. Ancak şu noktada kendimi doğru ifade edemediğimi farkettim: yazı içerisinde çevirisinin hatalı olduğunu düşündüğünüz kısım aslında bir çeviri ürünü değil, tam tersine bir önceki yorumda da belirttiğim üzere dönüştürüp hata yapmadan açıklamaya çalışılan bir veridir. Bundan ötürü parantez içerisinde verilecek bir ( Kuzey Doğu Avrupa – Ural Dağlarının batısı ve Kuzeydoğu Afrika arasındaki bölgede yaşayan ) açıklamasının eksikliği dolayısıyla göze çarptığını ve eleştirinizde bu noktada haklı olduğunuzu söylemem gerekir.
      Yine genel olarak ekip adına şunu söylemeliyim; özellikle bilim camiasında kesin bilgi olmamasından ötürü her terim ve her veri tartışmalıdır. Bu sebeple, sizin önerdiğiniz üzere belli verileri hiç çevirmemek, açıklamamak veya dönüştürerek iletmemek işimizle daha çelişen ve bir noktada bizi hata yapmaya açık halde ikilemde bırakan bir sorundur. Bunun yerine bizler, bilimin her zaman hata yaptığını ve yapacağını bilerek, verileri iletmemek yerine o hata payının bir kısmına dahil olmayı seçiyoruz.
      Sizlere de kolay gelsin, teşekkürler

 • Hakan ER 08 Mart 2015 - 14:01
 • Peki penis büyütücüler işe yarıyor mu?

  • Numan Emre Canlı 08 Mart 2015 - 17:44
  • Bildiğim kadarıyla o ilaçların hiç bir etkisi olmadığı gibi çeşitli şekilde penis bölgesinde yara açıyor.

 • Gulhis Gök 06 Mart 2015 - 15:03
 • Buna benzer bir araştırma daha vardı. Ülke bazında istatistiğe dökülmüştü. O daha kapsamlı araştırma gibi duruyordu. Onu da çevirebilir misiniz?

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv