Orkestra Dersleri, Öğrenme ve Okuma Yeteneğini Koruyor

Beyniniz için herhangi bir müzik enstrümanını çalmak çok faydalıdır. Müzisyen olmayan  çocuklarla karşılaştırıldığında, gitar çalabilen ya da bir trombon üfleyebilen çocuklar, daha iyi kelime bilgisin..
Görsel Telif:

Beyniniz için herhangi bir müzik enstrümanını çalmak çok faydalıdır. Müzisyen olmayan  çocuklarla karşılaştırıldığında, gitar çalabilen ya da bir trombon üfleyebilen çocuklar, daha iyi kelime bilgisine sahip şekilde daha iyi okurlar oluyorlar.

Yeni bir çalışma ile bu bilimsel yargı ergenlik dönemindeki gençler seviyesine kadar genişletildi. Sinirbilimciler iki ayrı lise yaşlarında deney grubunu üç yıllık bir süreçte birbiri ile karşılaştırdı : Bir grupta ilk müzikal enstrümanlarını bando (müzik grubu) sınıfında öğrenen öğrenciler, diğerinde ise tamamiyle fiziksel ve beden eğitimine odaklanmış öğrenciler bulunuyordu.

3 yılın sonunda, bir enstrümanla ilgilenen ve çalan öğrencilerin, sporcu olan arkadaşlarına nazaran konuşma ifadelerini, sesleri, kelimeleri ve heceleri daha iyi tespit edip algıladıkları fark edildi.

Bugün itibariyle Proceedings of the National Academy of Sciences‘da yayımlanan çalışmada, araştırmacılar; çocukların büyüdükçe dil gibi yeni bilgileri edinme ve saklama yeteneği azalmaya başlıyor.

Bu bulgulara göre müzikal eğitim ve pratik bu öğrenme penceresini daha uzun süre açık tutmaya yarayabilir. Ancak elbette müziğin faydası sadece onu üretenlere veya icra edenlere değildir; sadece ilgilenenler bile bazı notlarını 4’ten 5’e çıkarabilir.

 


Referans : Sciencemag.org, The benefits of band class, news.sciencemag.org/brain-behavior/2015/07/benefits-band-class


Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv