Organik Elektronik Cihazlarda Şarj Süresini Uzatacak Yeni Bir Yöntem Keşfedildi

University of Cologne, Jilin University(Çin) ve University of Nottingham(İngiltere)’dan araştırmacılar, organik elektronik cihazlardaki şarj süresini uzatacak yeni bir yöntem geliştirdiler. Slikon tem..
Görsel Telif:

University of Cologne, Jilin University(Çin) ve University of Nottingham(İngiltere)’dan araştırmacılar, organik elektronik cihazlardaki şarj süresini uzatacak yeni bir yöntem geliştirdiler.

Slikon temelli çipler ve transistörler elektronik cihazların 1950’lerden beri kalbini oluşturuyorlar. Ekonomik ve çevresel faktörlerden ve yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ihtiyaçtan dolayı şu sıralar silikon temelli elektronikleri yeni organik elektronik cihazlarla değiştirmek için sayısız çalışma yürütülüyor.

Tıpkı canlı organizmalarda olduğu gibi, organik elektronikler de önemli işlevsel bileşenleri olarak karmaşık moleküllerinde karbon kullanıyorlar. Bu yeni çevre dostu organik cihazlar, maliyetlerinin daha az olmasının yanı sıra eski cihazlara kıyasla daha rahat geri dönüştürülebiliyorlar Bugünlerde ise ticari olarak en başarılı organik elektronik cihazlar akıllı telefonların görüntüleme sistemlerinde kullanılan ‘’OLED’’ler ( organik ışıklı diyot). Diğer umut vaadeden cihazlar ise, oldukça ucuza mal edilebilen güneş pilleri, düşük karbonlu elektrik üretim cihazları ve düşük elektrik tüketimine karşın ultra-verimli bina aydınlatma sistemleri.

University of Cologne’den Yajun Gaove ve Profesör Paul H.M. van Loosdrecht, Çin’den ve İngiltere’den üniversitelerle işbirliği ile yaptıkları araştırmada bu alanda büyük bir ilerleme kaydettiler.

Araştırmacılar, ömrü önceki çalışmalarda mümkün olduğu düşünülenden 10,000 kat daha fazla olan ve şarjı ışık tarafından üretilen organik elektronik cihaz tasarlamayı başardılar. Araştırmacılar bunu, yerleşik elektrik alan yaratan ve yük taşıyıcılarını yakalayıp muhafaza edebilen organik molekülleri temel alan küçük bir cihaz tasarlayarak mümkün kıldılar.

Bu araştırma, uzaktaki yıldızları fotoğraflamaya yarayacan ultra-hassas fotoğraf dedektörleri  ya da giysi bilgisayarlarda kullanılabilecek fileksibl hafıza elementleri gibi cihazları içerecek, organik elektronik cihazlarda tamamen yeni bir sınıfın oluşturulmasının da yolunu açtı.

Makale Referansı:

Yajun Gao, Roderick C. I. MacKenzie, Yang Liu, Bin Xu, Paul H. M. van Loosdrecht, Wenjing Tian. Engineering Ultra Long Charge Carrier Lifetimes in Organic Electronic Devices at Room Temperature. Advanced Materials Interfaces, 2015; 2 (4) DOI: 10.1002/admi.201400555

Kaynak:

University of Cologne. (2015, April 13). Making battery charges last a lot longer: New ways to see light and store information. ScienceDaily. Retrieved April 14, 2015 from www.sciencedaily.com/releases/2015/04/150413091806.htm

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz
Patreon üzerinden
aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv