Oldukça Düşük Enerjiyle Çalışabilen Dokunmatik Ekran Malzemesi Geliştirildi

İngiltere’de bilim insanları, bügünün akıllı telefon/tablet ekranlarına ucuz bir alternatif olabilecek, çalışmak için oldukça düşük enerjiye ihtiyaç duyan yeni tip dokunmatik ekran malzemesi geliştird..
Görsel Telif:

İngiltere’de bilim insanları, bügünün akıllı telefon/tablet ekranlarına ucuz bir alternatif olabilecek, çalışmak için oldukça düşük enerjiye ihtiyaç duyan yeni tip dokunmatik ekran malzemesi geliştirdiler. Ayrıca bu dokunmatik ekranın sunduğu canlı renkler, doğrudan güneş ışığına maruz kaldığında bile yüksek görünebilirlik sağlıyabiliyor.

Araştırmacıların belirttiğine göre; eğer yeni nesil dokunmatik ekranlı cihazların ekranları bu malzemeden üretilirse, şuanda hergün şarj etme ihtiyacı duyulan cihazların kullanım süreleri neredeyse 1 haftaya çıkabilir.

University of Oxford’dan çıkmış bir şirket olan Bodie Technologies’in geliştirdiği yeni tip ekran, bir faz değişim malzemesi olan germanyum-antimon-tellür ya da diğer bir adıyla GST’den yapılmış. Araştırmacılar her ne kadar bu yeni nesil ekranın nasıl yapıldığı ile ilgili bilgi vermekten kaçınsalar da; bu yeni ekran malzemesi, geçen yıl aynı ekibin yayımladığı, sabit ve esnek ekranların GST ve elektrod katmanı ‘yığınları’ ile üretilebileceğinin anlatıldığı makaleyi temel alıyor.

Her bir yığın, iki görünmez elektrod katmanı arasına yerleştirilmiş 7 nanometre kalınlığında GST tabakasından yapılıyor. Bu yığın, renkli görüntü vermek için oldukça düşük enerjili elektrik akımı ile besleniyor.

Araştırmacıların belirttiğine göre; henüz görüntü atomsal kuvvet mikroskopisi kullanılarak üretiliyor. Fakat, araştırmacılar, küçük yığınların piksel-benzeri bir prototip cihaza dönüştürülmesi için çalışmalarına devam ediyorlar. Yalnıca 300X300 nanometre boyutunda olan bu nanopikseller ‘açılıp-kapatılarak’ renkli noktalar oluşturulabiliyor. Bu piksellerin birleştirilmesi sağlanırsa, oldukça yüksek çözünürlüğe sahip görüntü teknolojileri geliştirilebilir.

Araştırmacılar, geliştirdikleri bu ultra ince malzeme ile üretilecek ekranların, doğrudan güneş ışığına maruz kalsa bile gelen ışığı manipüle etme yöntemi sayesinde neredeyse kusursuz görüntü sunacağını da belirtiyorlar.

Bu teknolojinin özel yığın GST yapısı sayesinde görüntü sağlamak için oldukça düşük enerjiye ihtiyaç duyması, cihazların kullanım süresini uzatmanın yanında kullanılabileceği alanlarını da genişletiyor.


Kaynak: Bec Crew, This new touchscreen material could see the end of daily smartphone charging, Science Alert  retrieved on 28 Oct 2015 from http://www.sciencealert.com/this-new-touchscreen-material-could-see-the-end-of-daily-smartphone-charging


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz
Patreon üzerinden
aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv