Obeziteye Çare: Pterostilben

Resveratrole benzeyen ve aynı aile de bulunan pterostilben fenollü bir bileşik ve, kırmızı şarap ve yaban mersini gibi çok fazla yiyecek ve içecekte küçük oranlarda mevcut. Araştırmacılar bu maddeleri..
Görsel Telif:

Resveratrole benzeyen ve aynı aile de bulunan pterostilben fenollü bir bileşik ve, kırmızı şarap ve yaban mersini gibi çok fazla yiyecek ve içecekte küçük oranlarda mevcut.

Araştırmacılar bu maddelerin alımının, şeker ve benzeri hastalıklara sebep olan vücut yağı üretiminin azaldığını , hayvan deneklerde gözlemlediler.

İspanyol Biyomedikal Araştırma Merkezi – Obezite ve Beslenme Fizyopatolojisi (CIBERobn)’un Carlos III Sağlık Enstitüsü ve Birleşmiş Miletler Ziraat Departmanı’nındaki grupların  kolobrasyonu ile yürütülen çalışmada, pterostilben’in şeker ve benzeri diğer hastalıklara sebep olan vücut yağının yapımını azalttığını gözlemlediler.

Obezite, çok büyük bir grup faktörün sebep olabileceği kronik bir hastalık, ve vücut yağının yüksek oranda birikmesi olarak tanımlanıyor. Gelişmiş ülkelerde çok yaygın olan metabolik bir hastalık ve ciddi hastalıklar, insülin direnci, diyabet, karaciğer yağlanması, hücre zarı yağ oranı ve hiper tansiyon gibi değişikliklere sebep oluyor.

Düşük kalori diyeti yapmak ya da uzun vadede uygun fiziki aktivite yapmak gibi obeziteyi engelleyici ve tedavi edici geleneksel yöntemler bulunuyor. Yine de bu stratejilerin etkileri kısıtlı ve her zaman istenilen sonucu veremiyor. Bu durumda, bazı fonksiyonel besin grupları eklediğimizde , diyetimiz daha başarılı sonuçlar veriyor. Fenollü bileşikler bu gruplardan biri ve pterostilben bu gruba dahil.

Pterostilben , içinde üzüm, yaban mersini, fındık ve kırmızı şarabın da bulunduğu, ve insanların çokça tükettiği  çok büyük bir yiyecek ve içecek grubunda bulunuyor. Şu an süren birkaç çalışmada bu molekülün etkileri analiz edliyor ve çoğu kansere olan etkileriyle ilgili. Klinik öncesi araştırmanın ilk ayağını oluşturan bu araştırma hayvan modellerinde bu bileşiğin obeziteye etkilerini denetliyor.Bu modelde pterostilben, adipoz dokusunda yağ sentezini azaltarak vücut yağını azaltıyor ve karaciğerdeki oksidasyonunu (yakımını) artırıyor .

Bu ümit verici sonuçlar, anti-obezite etkisi görülmesinden kaynaklı olarak gelecekteki çalışmalar için bir başlangıç noktası olabilir.

 

Makalenin Orijinal Adı ve Doi Numarası:

Saioa Gómez-Zorita, Alfredo Fernández-Quintela, Arrate Lasa, Leixuri Aguirre, Agnes M. Rimando, María P. Portillo. Pterostilbene, a Dimethyl Ether Derivative of Resveratrol, Reduces Fat Accumulation in Rats Fed an Obesogenic Diet. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 2014; 62 (33): 8371 DOI: 10.1021/jf501318b

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv