Neandertaller 120.000 Yıl Önce Yakın Mesafeden Avlanıyorlardı

Uluslararası bir araştırma ekibinin yürüttüğü ve Nature Ecology and Evolution‘da yayımlanan bir çalışmada, insanlık tarihinin en eski avlanma izlerine rastladıklarını duyuruldu. Bu av izleri vey..
Görsel Telif: Eduard Pop

Uluslararası bir araştırma ekibinin yürüttüğü ve Nature Ecology and Evolution‘da yayımlanan bir çalışmada, insanlık tarihinin en eski avlanma izlerine rastladıklarını duyuruldu. Bu av izleri veya yaraları, daha önce yok olmuş olan büyük boyutlara sahip bir geyik türünden iki ayrı bireye ait kalıntıların üzerinde tespit eden araştırmacılar, iskeletleri Almanya’nın doğusundaki Halle yakınlarında bulunan Neumark-Nord 1 adı verilen küçük bir gölün kıyılarında bulmuştu.

Araştırma, bize Neandertallerin yaşam alanı ve yaşam biçimleri ile ilgili yeni bakış açıları ve ileri adım sağlıyor. Neandertallerin avlarını ve yemeklerini nasıl elde ettiklerine odaklanan çalışmada, bu konu özellikle de avlanma yetilerine ve av ekipmanlarına yönelik inceleme yapıldı.

İnovatif bir balistik deney düzeneği kuran araştırmacılar hareket sensörü teknolojilerinden yararlanarak yaralardan birinin kendine has formunu elde etmeyi başardı. Bu düzenek incelemesine göre Neandertal’in avlanma sırasında ahşap saplı mızrak benzeri bir silah ile düşük hızda kullanarak bu yarayı açtığı belirtildi.

Buna göre de, Neandertallerin hayvanlara oldukça yaklaşarak mızraklarını sapladıklarını veya kısa mesafede attıklarını anlayabiliyoruz.

Daha kesin olarak hayvanı öldürmeyi amaçlayan bu avlanma biçiminde, çok dikkatli planlama, oldukça sessiz olabilme ve bireysel olarak avlanan ekibin içinde kooperasyon veya işbirliğinin sağlanmış olması gerektiği öne sürülüyor.

Avlanma etkinliklerinin yürütüldüğü varsayılan bu göl kenarı aslında gölgeleme yapan bir orman ile sarılmış durumda. Bu da avcı toplayıcı gruplar için oldukça zorlayıcı bir çevre olarak görülüyor. Buna karşın Neumark-Nord gölü etrafındaki kazılarda oldukça büyük boyutlu hayvanların özellikle de memelilerin kemikleri ve kalıntıları bulunuyor. Taşsı (litik) kalıntılar içerisinde bulunan hayvan fosilleri Neandertaller’in ormanla kaplı alanlarda yaşamakta başarılı odluklarını gösteriyor.

Hominin türleri (Neandertaller de dahil) 500.000 yıldan daha önce silahla avlanmaya başlamış olsa da, mevcut araştırmadan daha önce elde edilmiş odun mızraklar veya av aletleri ile (İngiltere’deki Clacton-on-Sea veya Almanya’daki Schöningen ve Lehringen) hayvanlardaki yara izleri arasında direkt bağlantı bulunamamıştı.

Şimdi ise, direkt olarak bir avlanma biçimi ve hatta toplumsal hareket etme biçime veya iş bölümü ile malzeme kullanımı arasında direkt olarak Neandertal nişi içerisinde kanıtlar bulunmuş oldu.

Kaynak ve İleri Okuma

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (1 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

  • Ercan Ersöyleyen 06 Temmuz 2018 - 16:52
  • Bu işin devamı da umarım neandertallerin kemikten yapmış oldukları ilk müzik aleti konusuna benzemez. Yani sonradan neandertal flüdü zannedilen delikli kemiklerin esnek yavru kemiklerindeki başarısız sırtlan ısırıkları olduğunun anlaşılması gibi geyiklerdeki bu yaraların da mızrak değil o dönemdeki bir bir başka eylemi başarısızlıkla sonuçlanan avcı hayvanın (mesela smilodon) diş izi olduğu ortsy çıkmaz. :))

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv