Neandertal Erkekleri ile Modern Dişi İnsanların Neden Sağlıklı Bebekleri Olmadı?

Dişi Neandertallerin gen diziliminden yıllar sonra, nihayet araştırmacılar; Neandertal erkeğinin Y kromozomuna dair inceleme yürütebildiler ve bu Y kromozomunun bugünkü modern insanın Y kromozomu olma..
Görsel Telif:

Dişi Neandertallerin gen diziliminden yıllar sonra, nihayet araştırmacılar; Neandertal erkeğinin Y kromozomuna dair inceleme yürütebildiler ve bu Y kromozomunun bugünkü modern insanın Y kromozomu olmasının pek olası olmadığı sonucuna ulaştılar.

Her ne kadar 100.000 yıl geçmişte modern insanlar ve Neandertaller birçok defa melezlenmiş olsa da, dün The American Journal of Human Genetics ‘de yayımlanan bir çalışma ile bundan 49.000 yıl önce İspanya’da El Sidrón’da yaşamış bir Neandertal erkeğinin Y kromozomundaki DNA’nın modern insanlara kalıtılmadığını ortaya koydu. Elde edilen bu bulgular, Asya ve Avrupa’da yaşayan insanların Neandertaller ile çaprazlanmış atasal DNA’larının yalnızca %1 ila %3’ünü kalıtsal olarak taşıdıkları bulgularına ulaşan geçmiş çalışmalarla da uyumluluk gösteriyor. Bu insanların Y kromozomlarında Neandertal DNA’sının büyük bir kısmı ise eksik. Bu da bize gösteriyor ki; modern dişi insan ile Neandertal erkekleri tamamen uyumlu değillerdi ve Neandertal erkekleri sperm üretiminde problemler yaşıyor olabilirlerdi. Yeni yapılan bu çalışma ise bu durumun nedenine dair bir ipucuna ulaştı: El Sidrón Neandertali üç bağışıklık geninde mutasyon sahibiydi. Bu genlerden birisi ürettiği antijen ile hamile kadınlarda bağışıklık tepkisi oluşturarak bu gene sahip erkek fetuslarının düşüklerine sebep oluyordu.

Bu yüzden, her ne kadar Neandertal erkekleri ve modern insan dişileri asırlar boyunca çiftleşmiş olsalar da, bu çiftler fazla sayıda sağlıklı erkek bebekler (örneğin; Gibralter’dan elde edilen Neandertal çocuğa ait fosillerin yeniden inşası) üretememişlerdir. Ve böylece de, Neandertallerin neslinin tükenmesi hızlandı.


Referans: DOI: 10.1126 / science.aaf4096


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv