Nanoteknoloji kalıcı dövme ile iğnesiz glikoz ölçümü artık mümkün!

Yakın bir gelecekte diyabet hastalarının artık vücutlarını iğne ile delmelerine gerek kalmayacak, yeni üretilen dövme sayesinde iğnesiz glikoz ölçümü artık mümkün. Amerikada nanoteknoloji üzerine çalı..
Görsel Telif:

Yakın bir gelecekte diyabet hastalarının artık vücutlarını iğne ile delmelerine gerek kalmayacak, yeni üretilen dövme sayesinde iğnesiz glikoz ölçümü artık mümkün.

Amerikada nanoteknoloji üzerine çalışma yürüten içlerinde Hacettepe Üniversitesi’nden Doçent Doktor Ceren Yardımcı’nın da bulunduğu bir grup araştırmacı, deriye hafif elektrik şoku göndererek kandaki glikoz seviyesini ölçebilen kağıt temelli kalıcı dövme geliştirdiklerini duyurdular.

Araştırmada kullanılan ,4’ü erkek 3’ü kadın, 7 kişinin vücuduna yapılan bu dövme, laboratuvar ortamında kişilere yiyecekler verilerek test edildi. Kağıt temelli dövme monitörün gösterdiği verilerle klasik yöntemlerle elde edilen veriler bilim insanları tarafından karşılaştırıldı ve sonucun birebir uyuştuğunu görüldü.

Test boyunca gönüllülerin hiçbir şekilde rahatsızlık hissetmediği fakat sadece bazı gönüllülerin ölçümler sırasında dövme üzerinde karıncalanmalar olduğunu bildirdiği de rapor edildi.

Araştırmacılar çalışmalarını Analytical Chemistry’nin son sayısında yayınlandı.

Şeker hastaları için üretilen bu dövmenin üzerinde herhangi bir ekran ya da durumlarını gösteren sayısal veriler bulunmuyor. Fakat bu cihaz yaptığı ölçümleri hastanın doktoru ile ve üretilen yan araçlarla anlık olarak bluetooth yardımıyla paylaşabiliyor.

Şimdilik bu dövme yalnızca birkaç gün aktif kalabiliyor fakat araştırmacılar yakın zamanda dövmenin aktif olduğu süreyi arttıracaklarını ve maliyetini bir dolardan bile az seviyede tutacaklarını duyurdular.

Referans:

Amay J. Bandodkar , Wenzhao Jia , Ceren Yardımcı , Xuan Wang , Julian Ramirez , and Joseph Wang Department of NanoEngineering, University of California, San Diego, La Jolla, California 92093, United StatesAnal. Chem., 2015, 87 (1), pp 394–398 DOI: 10.1021/ac504300n

 

Fotoğraf: Jacobs School of Engineering, UC San Diego

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak istersen
Patreon üzerinden
aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsin.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv