20 milyar nanoparçacık elektriği kullanarak beyinle iletişim kuruyor

görsel : UCL CABI/SPL Elektrik beynin dili, ve şimdi onunla teller ve implantlar olmadan konuşabiliyoruz. Nanoparçacıklar, beyin bölgelerini elektriksel olarak uyarmak için, nörolojik rahatsızlıkları ..
Görsel Telif:

görsel : UCL CABI/SPL

Elektrik beynin dili, ve şimdi onunla teller ve implantlar olmadan konuşabiliyoruz.

Nanoparçacıklar, beyin bölgelerini elektriksel olarak uyarmak için, nörolojik rahatsızlıkları tedavi etmek için yeni yöntemleri geliştirmekte kullanılabiliyor. Bir gün, bilgisayar ve beyin arasındaki data alışverişini bile değiştirebilir.
2004’te bunu mümkün kılan bir materyal keşfedildi: “magnetoelektrik” nanoparçacıklar (MENs). Bu nanoparçacıklar elektriksel bir alan tarafından uyarıldığında, bir elektriksel alan oluşturuyorlar. Eğer nöronların yanına yerleştirilirlerse, bu elektriksel alan onların iletişime girmesini sağlayabiliyor.

Florida International University’deki bir medikal araştırma grubu nöronlarla direkt kablosuz bir bağlantı oluşturmak için farelerin beynine 20 milyar nanoparçacık enjekte etti. Daha sonra, elektriksel alan oluşturmak için manyetik bir alanı çalıştırdı. Bir EEG cihazı elektriksel alan tarafından tetiklenen nanoparçacıklarla çevrili alanın aydınlandığını gösterdi.

Araştırma başkanı Sakhrat Khizroev, New Scientist’e “MENs (magnetoelektrik nanoparçacıklar) elektriksel alan oluşturmak için çok düşük bir frekansta elektriksel alana maruz bırakılsa dahi, aynı frekansta kendi yerel elektriksel alanlarını oluşturuyorlar. Böylelikle, elektrik ağı, sinir ağının elektriksel devresiyle direkt olarak birleşebiliyor.” şeklinde konuştu.

Khizroev’in hedefi beyin aktivitesini görüntülemek ve aynı zamanda hedef odaklı kusursuz bir medikal tedavi geliştirmek. Nanoparçacıklar farklı frekanstaki manyetik alanlara farklı tepki gösterdiği için, ilaçları bellirli bir beyin bölgesinden uzak tutmak için ayarlanabilir. “Beyine (nanoparçacıklar) enjekte edildiklerinde , beyini görebiliyoruz ve eğer gerekliyse belirli bir ilacı spesifik bir nörondan muaf tutabiliyoruz.” diyor Khizroev. Aslında, araştırma ekibi şimdiden bu yöntemle anti­HIV ve anti­kanser ilaçlarını belli bölgelere iletebileceğini ve belli bölgelerden muaf tutulabileceğini gösterdi.

Bu yöntem aynı zamanda yeni bir beyin­-bilgisayar arayüzü oluşturmak için kullanılabilir. Esasen, işlem ters yönde işletildiğinde nanoparçacıklar beynin elektriksel alanına karşılık olarak ölçülebilir bir elektriksel alan oluşturabiliyor. Böylelikle, beyin bölgelerimiz bilgisayarlar için bir girdi parametresi haline gelebilir, ki bu belli beyin bölgelerini doğrudan uyarabiliyor.

 


Referans : Discovery.News, ‘Wi-Fi’ Nanoparticles Send Signals from Inside the Brain, news.discovery.com/tech/biotechnology/wi-fi-nanoparticles-send-signals-from-the-brain-150609

New Scientist Website, 20 billion nanoparticles talk to the brain using electricity, https://www.newscientist.com/article/dn27676-20-billion-nanoparticles-talk-to-the-brain-using-electricity/#.VXcDb89Viko


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv